„Chceme, aby všechny společně zazvonily v poledne 1. ledna 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury. Máme dochovanou historickou nahrávku z doby, kdy byly v katedrále kompletní. Jde z ní mráz po zádech," ujišťuje plzeňský architekt Jan Soukup.

Zvony tavili v Hamburku, poslali za ně tisíc euro

Jména zvonů jsou jasná. Až na Hroznatu budou totožná s názvy originálů, které kdysi v katedrále zvonily, ale dvakrát byly zrekvírovány (roztaveny pro válečné účely). V roce 1942 navíc zbytečně. Tavily se v německém Hamburku, ale zvonovina z nich byla použita pro jiné než válečné potřeby. A perlička – jako odškodnění potom poslali Němci v roce 2005 za zvony do Plzně tisíc euro, tedy necelých třicet tisíc korun. Bylo jasné, že za to se nikdy žádný nový zvon pořídit nedá. Šance je až teď.
Kde se tedy vzal Hroznata? „Původně bylo v Bartoloměji zvonů pět. Největší, jmenovec katedrály Batoloměj, byl ale tak velký, že dnes už bych ho dovnitř bez bourání nedostali. Takže za něj budou dva menší zvony, které by měly docílit kýžený souzvuk všech najednou," vysvětlil Soukup. Menší Bartoloměj tedy dostane kolegu a plzeňský biskup Mons. František Radkovský prosadil Hroznatu, patrona plzeňské diecéze.

Na věž budou muset jinudy

A další zajímavost: kvůli novým zvonům se bude v katedrále měnit návštěvnická trasa. Dosud totiž lidé stoupají na věž právě přes zvonovou stolici. Až tam ale bude viset všech šest zvonů, nebylo by kudy chodit. „Vymýšlíme tedy novou trasu, budeme to muset přebudovat," dodal Soukup, současný architekt plzeňské katedrály.
Právě on je tím, kdo na chybějící zvony v Bartoloměji upozornil Jana Janáka, majitele kaváren Cross café. A rozjela se akce, která nemá v Plzni obdoby. Na podporu výroby nových zvonů začali Plzeňané přispívat do sbírky v Janákových kavárnách, přidali se významní sponzoři. Jen Plzeňský Prazdroj poslal půl milionu korun.
„Cross café mně vyrazilo dech, to co rozjeli, je skoro zázrak. Dnes máme ve sbírce více než dva miliony korun, což je asi čtvrtina toho, co na všechny zvony potřebujeme," dodává Soukup.

Kdo chce jméno na zvonu?

Přitom na začátku celé akce byla spíš zloba. To když majitel Cross café Jan Janák začal koketovat s myšlenkou přistavět plzeňské katedrále druhou věž. Vznikla ideová architektonická soutěž, do níže se zapojila řada renomovaných architektů. Ale je jasné, že žádný nápad se realitě nepřiblíží a plzeňské katedrále zůstane jako dosud jedna jediná věž, nejvyšší v republice. Zato Soukup, který byl od začátku proti k tomu, poznamenal ´kdyby raději pomohli s doplněním chybějících zvonů´. Dnes je ve sbírce přes dva miliony korun a první zvon se začne odlévat na podzim. Každý, kdo přispěje více než deseti tisíci korunami, může si na zvonu koupit 2,5 centimetru vysoké místo na své jméno. „Máme k dispozici 150 parcel a prodaných je zatím 25 z nich," doplňuje Jan Janák. Ale pozor – prodej je omezen, skončí v červnu. Proč? Jména dárců se nebudou do zvonoviny rýt, ale musí být plasticky odlita už ve zvonové formě. A mají-li se zvony začít odlévat, je posledních pár měsíců času.

Marii chce jen pro sebe

Podle Soukupa budou jmény zdobeny tři zvony, až na Marii. Zvon s tímto jménem celý platí zatím neznámý člověk z Plzeňska, který už poslal 400 tisíc korun a chce ho zaplatit celý sám. Proč si vybral zrovna Marii? Kvůli své předčasně zemřelé ženě se stejným jménem.
Zvony bude pro Bartoloměje vyrábět proslulý zvonařský rod Manoušků, Rudolf Manoušek už bral v Plzni novým zvonům míry. Odlévat se budou v Holandsku, protože jeho pražská dílna byla před léty vytopena povodní a tak Rudolf Manoušek spolupracuje s tamními zvonaři.
První zvon by se měl na náměstí Republiky objevit už na podzim. Poblíž Morového sloupu vznikne speciální konstrukce, kam se budou díla postupně zavěšovat tak, jak budou odlévána. Na katedrálu pak půjdou všechny zvony společně.

Chybí ještě šest milionů

Obrovské nadšení z toho, co se podařilo, teď brzdí ještě obavy. Jde o peníze. Ve sbírce jsou zatím dva miliony korun, a to včetně 30 tisíc korun z Německa za zničené zvony a velkorysého daru Plzeňského Prazdroje. Zhruba šest milionů tedy ještě chybí. A záleží na tom, zda se je podaří vysbírat.