Kvakvě dala jméno devítiletá Hana Makoňová, dcera šéfa záchranné stanice Karla Makoně, která ji odchovala. „Kvakvě bylo tenkrát maximálně 24 hodin od vylíhnutí, když jsme pro ni loni v květnu jel do Pařížské ulice kousek od hlavního vlakového nádraží v Plzni, což je asi tak 150 m od řeky Radbuzy a Denisova nábřeží. Kachny divoké v Plzni hnízdí poměrně daleko od vody a když pak jdou s mláďaty na řeku, tak se občas nějaké z nich ztratí.  Na tom by nebylo nic neobvyklého a řešíme to s městskou policií každý rok,“ říká Karel Makoň.

Kachničku tedy odchytil a pěšky se s ní vydal podél náspu za domy na Americké ulici s tím, že samici s mláďaty najde a ztracené, zoufale se ozývající, mládě jí vrátí. Samici však nenašel, a tak došel až k řece. „Koukám na klidnou vodní hladinu řeky Radbuzy nad jezem u Mrakodrapu a říkám si: Tady někde ta samice s těmi mláďaty určitě musí být! Navíc Kvakva se opravdu snažila a byla slyšet až na druhý břeh. Ty se najdou, pustil jsem ji do trávy na břehu a vrátil se zpět na stanici,“ vzpomíná.

Jenže vše nakonec bylo jinak. Druhý den ráno volala Makoňovi paní, venčící psa na soutoku řeky Radbuzy a Mže pod Štruncovými sady zhruba 1,2 km od místa vypuštění, že odchytila po břehu zoufale běhající a hlasitě se ozývající  kachňátko. „Bylo mi jasné, že to bude Kvakva, že to vzala po proudu, skočila z jezu u Mrakodrapu a ve snaze najít mámu se sourozenci se dostala až sem. Neuvěřitelně vitální a houževnaté mládě, tak to si zaslouží záchranu, jsem si řekl, když jsem ochmýřenou kuličku držel během 24 hodin v dlani podruhé. Dovezl jsem tedy kachničku  domů dceři, a od té doby bylo jasné, že Kvakva přežije,“ pokračuje Makoň.

Před týdnem se už odrostlá Kvakva vrátila zpět do přírody na řeku Berounku. „Samozřejmě jsme jí dali ornitologický kroužek a na druhou nohu ještě kroužek plastový, aby už na první pohled bylo vidět, že je to ona,“ dodává k příběhu se šťastným koncem s tím, že i letos jistě přijde další Kvakva, stejně jako tomu bylo loni i předloni…

Na stanici se rozloučili také s Vildou, kterého rovněž odchovala malá Hana a u něhož se nakonec ukázalo, že je samice. Do Plzně se dostal také loni v květnu z Klabavy, kde ho jedné z rodin přinesl domů kocour. „Na první pohled bylo patrné, že se nejedná o mládě naší kachny divoké, nýbrž o kachně pravděpodobně u nás exotické a v zajetí chované kachničky karolínské původem ze Severní  Ameriky. Teď putoval z naší voliéry do soukromého chovu k jinému majiteli a ke svému druhu okrasných kachniček k obohacení zájmového chovu. Vypouštět do naší přírody nepůvodní živočišné druhy je totiž nejen zakázáno, ale je to i velký problém pro naše původní druhy,“ dodává zkušený ornitolog.