Užovka Simona, bobr Břéťa, sele divokého prasete Otík, vlaštovka Vlastík a čáp, který zatím jméno nemá. Plzeňští ochránci zvířat pracují na filmovém zpracování příhod zvířecích hrdinů. „Jde o reálné příběhy, ne o pohádky," říká scénárista a režisér díla Karel Makoň.

DVD, které se bude jmenovat jednoduše podle pěti hlavních hrdinů, vzniká déle než dva roky. Respektive dva roky se jen natáčel obrazový materiál, po Novém roce se začíná střihat. „Nemalý důraz klademe na biologii jednotlivých zvířat, zeměpis, etologii a hlavně reálnost. Chceme, aby byly příběhy co nejpravdivější a zároveň aby nenásilnou formou vzdělávaly," říká Makoň, který vede Záchrannou stanici živočichů v Plzni.

Náročnost a složitost textů vedla tvůrce také k tomu, že upustili od původního záměru, že zvířata namluví děti. „Komentář je plný odborných informací a v podání dětí by to nebylo úplně nejlepší," vysvětluje režisér, proč se rozhodl oslovit odborníky na slovo vzaté.

Užovku obojkovou namluvila Taťána Medvecká, bobra evropského zase Josef Somr. „Příběh mladého bobra je ušit panu Somrovi na míru, je koncipován jako vyprávění již dospělého zvířete, spíše dědečka, který vzpomíná na své příhody z dětství," popisuje Karel Makoň. Jak Medvecká, tak Somr navíc odmítli honorář, své hlasy zvířatům propůjčili zdarma.

„Neuvěřitelný člověk a mistr improvizace. Je to mistr svého oboru a do role se vžil naprosto perfektně," hodnotí Makoň Pavla Lišku, díky němuž na DVD promluví sele divokého prasete Otík.

Těsně před Vánoci vznikl i zvuk ke čtvrtému příběhu, vlaštovku Vlastíka namluvil Ondřej Vetchý. Čím hlasem se ozve čáp, zatím není jisté.

Na projektu už je nyní odpracováno stovky hodin, světlo světa ale spatří až v létě. „Když všechno dobře dopadne, mohly by děti dostat toto DVD s mnoha bonusy symbolicky ke svému svátku – ke Dni děti, tedy 1. června 2016," plánuje Karel Makoň. DVD bude poté možno pořídit prostřednictvím organizace DESOP, cena bude spíše symbolická.