Velký čistý kotec, miska s krmením a vodou, to jsou základní požadavky zákazníků psích a kočičích hotelů. „Splnit ale můžeme i jiná přání, třeba pejska umístit do kotce v domě, pokud není zvyklý spát venku,“ říká majitel psího hotelu Marek Kreml z Třemošné. Pejskům se tu dostává neustálé pozornosti včetně několika procházek za den. „Každého venčíme zvlášť, nechceme riskovat, aby se navzájem zranili,“ vysvětluje.

A že je tu opravdu skvělý servis, dosvědčuje fakt, že se sem zákazníci rok co rok pravidelně vrací. „Jezdí k nám lidé z celého Plzeňského kraje, ale také cizinci, například se v současné staráme o psa japonských majitelů,“ říká Kreml. Narazit tu ale kromě psů můžete také na zakrslého králíka nebo želvy. „Do budoucna uvažujeme o rozšíření, protože zájem je čím dál větší,“ dodává.

O zákazníky nemá nouzi ani majitelka hotelu pro kočky Renáta Hanzlíková, který funguje již osm let v Blovicích. Sama současně chová tři vlastní kočky. „Se založením hotelu jsem se nechala inspirovat časopisy ze zahraničí, kde takové hotely pro zvířata fungují již dlouho. U nás v té době ale nic podobného nebylo, a když jsem odjížděla na dovolenou a neměla kam své kočky dát, bylo jasné, že se pustím do vlastního podnikání,“ vypráví Hanzlíková. Od té doby vybudovala kočičí hotel, kam se svými chlupatými miláčky jezdí nejen Češi, ale třeba také Rakušané a Němci, kde je zatím podobných institucí nedostatek. „Máme tu teď kocourka od majitelů, kteří odjeli na celé prázdniny do Kanady, ale obvyklá doba, kterou u nás kočky stráví, se pohybuje kolem jednoho až dvou týdnů,“ říká. Kočky dostávají během dne potřebnou péči včetně každodenního drbání a mazlení. „Některé si beru klidně i domů, aby jim nebylo smutno po páníčcích,“ dodává na závěr.

Psí a kočičí hotely fungují celoročně. Jedinou jejich podmínkou je, aby každé ubytované zvíře bylo očkované, zdravé a bez parazitů. Za poplatek sto až dvě stě korun za den poskytnou vašemu domácímu mazlíčkovi veškerý potřebný servis. Veterinář Richard Jung přitom říká, že obavy ze stresování zvířete pobytem v cizím prostředí nejsou na místě. „Rozhodně je lepší svěřit pejska nebo kočičku do zvířecího hotelu, než je nechat dlouhé dny samotné. V hotelu se jim dostane péče i rozptýlení, zatímco doma má zvíře čas stýskat si po svém páníčkovi,“ dodává.