I devadesát lidí za den dorazí o víkendu na stomatologickou pohotovost na Polikliniku na Denisovo nábřeží, která funguje jako jediná v kraji. Podle sloužících zubařů pacienti nepřicházejí jen s akutními případy, kvůli kterým pohotovost funguje, ale i s nálezy, které by mohl druhý den ošetřit normální stomatolog.

Část lidí, a to hlavně cizinci, kteří se na návštěvnosti podílejí tak dvaceti procenty, přicházejí podle zubaře Tomáše Kohoutka z toho důvodu, že nemají vlastního stomatologa.

„Stačí jim jen první pomoc a pak nechají svoje zuby osudu do té doby, než pohotovost nenavštíví znovu,“ uvedl Kohoutek, podle kterého cizinců v posledních měsících přibývá. Podle něj ale stomatolog na pohotovosti nemůže nahradit osobního zubaře, protože nemůže aplikovat stálé plomby, ale jen provizorní výplně. „Jiné výplně nám zdravotní pojišťovna neproplatí,“ vysvětlil Kohoutek. „Takže někteří pacienti přijdou s vykotlaným zubem, který zubař vyvrtá a vyplní provizorní plombou. Dalším zákrokem v těchto případech nezodpovědných pacientů většinou bývá vytržení zubu,“ líčí zdravotní sestra Zdeňka Schmidová.

Někteří cizinci platí i hotově, protože nemají zaplacené zdravotní pojištění. Za vyvrtání pak zaplatí 175 korun, vytržení je vyjde na 160 korun a anestezie neboli znecitlivění pak na 60 korun.