Od přesunutí pohotovosti zpět na Denisovo nábřeží si to alespoň slibují zubní lékaři. Hlavním důvodem, proč poliklinika ve výběrovém řízení nad nemocnicí zvítězila, byla cena. Kraj tak ušetří čtyři miliony korun ročně.

„Provoz zubní pohotovosti jsme zvládali dobře. Podmínky nového výběrového řízení jsme splnily včetně dispozice rentgenového zařízení,“ naráží mluvčí nemocnice Renata Jenšíková na skutečnost, že dostupný rentgen poliklinice na Denisovo nábřeží dosud chyběl. „Mrzí mě také, že se výsledky řízení dozvídáme z médií a ne oficiální cestou. Dlouhé čekací doby jsem plánovaly zkrátit posílením služby o jednoho stomatologa, proto došlo k navýšení ceny,“ vysvětluje Jenšíková.

Bez rentgenu nebude provoz pohotovosti na nábřeží možný. Zatím jej ordinace nemá. „Na poliklinice sice je, ale v jiné ordinaci. Oficiálně je k němu přístup jen do deseti hodin večer, v reálu už se k němu nemohlo ani v devět. Právnicky jsou sice jištění, že se v budově nachází, ale nelze ho využívat. Stomatolog pak musel řadu výkonů dělat v podstatě naslepo, protože bez něj nemohl přesně diagnostikovat stav například pod zubní korunkou,“ uvádí Rudolf Jakl ze Stomatologické komory, který na potřebu rentgenu na tomto pracovišti již několikrát upozorňoval.

„Funkční rentgen, který lze používat po celou dobu pohotovosti, je samozřejmě podmínkou,“ říká Roman Sviták, ředitel krajské záchranky, která pohotovost provozuje. Připouští, že vedlejším důvodem, proč nemocnici po roce smlouvu neprodlouží, jsou i dlouhé čekací doby. „Hlavním kritériem byla však cena, a ta byla v případě nemocnice o čtyři miliony korun vyšší než ta, kterou nabídla poliklinika,“ doplňuje Sviták.