„Zkoušecí masakr. Zbytečné buzerování úředníky.“ Tak nazývají zubaři z regionu tzv. zkoušky odborné způsobilosti, které pro ně připravila plzeňská pobočka Státního ústavu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ta údajně postupuje jinak než pražská centrála a zubaři testy těžko plní. Zkoušky přitom potřebují, aby mohli obsluhovat zubařský rentgen. Postup plzeňské pobočky hodlá centrála prošetřit.

Nový typ zkoušek přinesla novela atomového zákona. Dosud povolení k práceis rentgenem získávali zubaři od hygieniků. „Vždy to bylo bez problémů. Teď v červnu ale na zkoušku přijelo 20 zubařů a prošli jen dva,“ uvedl stomatolog a šéf plzeňské pobočky České stomatologické komory Rudof Jakl, podle kterého je třeba k testu nastudovat stovky otázek, které jsou prý ale v oboru nevyužitelné.

Jednou z nich je třeba dotaz na dosah částic alfa ve vodě. To je v praxi absolutně nepoužitelné, protože obsluhujeme seřízené rentgeny a ovládáme je několika tlačítky, říkají další oslovení stomatologové.

Na plzeňské pobočce SÚJB se Deníku nikdo k problematice nevyjádřil. Většina pracovníků je prý na dovolené.

„Uvědomujeme si, že zubaři jsou specifickou skupinou, která pracuje jen s jednoduchým zdrojem záření. Máme v plánu legislativu změnit a povolování zjednodušit,“ uvedla náměstkyně ředitele SÚJB pro radiační ochranu Karla Petrová z pražského pracoviště. Podle ní by ale zubaři měli základní věci týkající se jaderné ochrany znát, protože se jich mohou pacienti zeptat například na dávku, kterou při rentgenu dostanou.

Náměstkyně dále uvedla, že domluva jednotlivých poboček ústavu včetně té plzeňské zněla, že zubaři povolení dostanou buď na 10 let, nebo vůbec. Plzeňská pobočka ale na základě výsledků testů dává povolení na dva, pět nebo deset let. „Přitom zákon mluví jasně, buď jste u zkoušek vyhověl, nebo nevyhověl,“ vysvětlil Jakl. „Postup plzeňské pobočky prošetřím,“ uvedla Petrová.