Sedíte v zubařském křesle a zubař vám vrtá zub. Vtom ucítíte nesnesitelnou bolest, tak zmáčknete tlačítko a vrtačka se zastaví. Zdá se vám to jako pouhý sen? Nemusí. V Plzni už někteří zubaři takto pracují. Jiní ale naopak tvrdí, že anestezie je modernější způsob jak vyzrát na bolest.

„Pacient si může vypínáním tlačítkem dávkovat bolest,“ říká jeden plzeňský zubař, který má zastavovací vrtačku již několik let. Podle něj může být zmáčknutí knoflíku signálem pro zubaře, že má píchnout injekci s umrtvovací anestezií.

„Jsou pacienti, kteří mi hned řeknou, že tlačítko používat nebudou, protože by měli na knoflíku prst neustále a já že bych nic neudělal,“ uvedl lékař, který ale nechtěl být jmenován.

Zastavovač vrtačky by si nenechal nainstalovat šéf České lékařské komory Plzeň–město Rudolf Jakl. „Ve 21. století už jsou sofistikovanější způsoby, jak tlumit bolest,“ uvedl Jakl, který v 90 procentech ošetření anestezii používá. Většinu anestezií podle něj proplácí na doporučení zubaře pojišťovna. To je v případech, kdy si pacient nepožádá o anestezii zahraniční, kde už se připlácet musí. Podle Jakla jsou ale případy, kdy lékař aplikuje anestezii nerad. To se týká dolních šestek a sedmiček, kde se neaplikuje anestezie lokální přímo k zubu, ale tzv. mandibulární, která se musí píchat přes žvýkací sval v blízkosti nervu a cévy.

„Tam je potřeba větší zkušenosti lékaře, jinak se nemusí správně trefit a musí se anestezie opakovat,“ vysvětlil šéf komory Jakl. I tam už ale existuje dražší zahraniční náhražka, která se aplikuje jednodušším způsobem. Tu ale neproplácí pojišťovna, takže pacient zaplatí 100 až 200 korun.

Pro Jakla platí heslo, že člověk, který chodí pravidelně k zubaři, by neměl vědět, co je bolest. Pacient, který zubaře zanedbává, musí ale s bolestí počítat. „Na zánětlivé stavy anestezie většinou nefunguje,“ vysvětlil Jakl.

Ten upozornil i na to, že přežívá představa, že malý kaz nebolí. Ale právě zdravý zub nejvíce bolest přenáší, takže nejvíce při ošetření bolí na rozdíl od zubu s rozsáhlým kazem.