Dálniční tunel Valík bude od pondělí prvním tunelem v České republice, ve kterém auta projedou až stokilometrovou rychlostí. V souvislosti s finálními zkouškami na připravovanou změnu musel být 380 metrů dlouhý tunel včera večer uzavřen.

„Poslední kompletní uzavírka dálničního tunelu Valík je plánována od pátku 6. září od 22 hodin do pondělí 9. září do 6 hodin ráno,“ popsala včera policejní mluvčí Pavla Burešová.

Řidiče čeká objížďka po silnici u Černic a Litic a po klatovském přivaděči.

OBJÍŽĎKA PO STARÉ SILNICI

„Během uzavírky bude provoz směrován přes objízdné trasy – řidiči, kteří pojedou ve směru jízdy na Rozvadov, sjedou z dálnice D5 na Exitu 73, pojedou po silnici II/180 a následně I/27 a na D5 se zpět napojí na Exitu 80. Pro řidiče jedoucí ve směru jízdy na Prahu platí objízdná trasa v opačném pořadí,“ doplnila Burešová. Celkové úpravy jednoho z nejkratších dálničních tunelů v republice, který byl do provozu uveden v říjnu 2006, vyjdou na 150 milionů korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) bylo nutné tunel pro tento víkend uzavřít z důvodu posledního odzkoušení technologií.

„Kvůli zvýšení maximální povolené rychlosti jsme museli předělat osvětlení, dopravní značení či LED technologie. To vše je nutné teď o víkendu vyzkoušet,“ poznamenal mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

JAK SE ZMĚNY PROJEVÍ SE UKÁŽE PO ROCE

„Je třeba také prověřit kamerový systém, který pohlídá úplně všechno, a samozřejmě úsekové měření rychlosti,“ uvedl Rýdl s tím, že technici musí odzkoušet i systém takzvaných alertů, který upozorní na neočekávanou událost. „Silničáři teď budou rok testovat, jak se změna projevila a pak vše vyhodnotí, zda se rychlost může zvýšit i v dalších devíti dálničních tunelech,“ dodal.

Jednou ze změn v tunelu Valík jsou nová LED světla, která navozují iluzi denního světla. Přechod do tunelu je tak pro oči řidiče mnohem přirozenější.