I když mluvčí ministerstva obrany Petr Sýkora tvrdí, že letecká záchranná služba (LZS) zůstane v Plzni zachována bez omezení, záchranáři z Líní upozorňují, že je toto tvrzení pouze jedna část pravdy. V Líních je totiž opravdu jen jeden vrtulník LZS. Zatím je zde ale i další zásahový vrtulník pátrací a záchranné služby (SAR). Ten je také mnohdy využíván při záchraně osob z nepřístupného terénu nebo jako posila při hromadných neštěstích. Spolu se záložními a výcvikovými stroji však bude vrtulník SAR z rozhodnutí ministerstva obrany v říjnu přemístěn na základnu v Praze – Kbelích.

Armádní záchranáři tento stroj využili například při povodních v roce 2002, při záchraně topících se lidí ze zamrzlé Litické přehrady v lednu 2003 nebo v roce 2005 při záchraně horolezkyně. „Piloti SAR mohou díky technickému vybavení a výcviku vzlétnout i za podmínek, které to ostatním vrtulníkům v západních Čechách nedovolují. Třetinu až polovinu letů děláme za špatného počasí nebo v noci. Od října tak bude systém záchranné služby degradován,“ říká například zástupce velitele letky Vratislav Eliáš.

Armádní záchranáři, kteří se dosud mohli místo posádky LZS z vrtulníku slanit téměř kamkoliv a kdykoliv, budou tak vzdálení od Plzně asi čtyřicet minut letu.