„Platby od zdravotních pojišťoven se navyšovaly každým rokem, nyní poprvé nic nevíme. Považovali bychom za reálné, abychom dostali více o 3,5 procenta. Protože ale malé nemocnice chtěly sedm procent, podpořili jsme je a oficiálně požadujeme totéž,“ objasňuje problematiku ředitelka nemocnice Jaroslava Kunová. Podle ní se pojišťovny sice brání každou korunu navíc na platbách, lukrativní obory, které vznikají soukromě a které nejsou tak potřebné, ale podporují. „Já nejsem proti. Ať si všechny ty jednodenní chirurgie a soukromé dialýzy fungují, ale ať fungují se vším všudy. Ne, že si pak neporadím s pacientem a budu ho pak honem převážet do fakultky,“ poukazuje na častý jev v soukromé praxi Kunová.

Časté také je, že soukromé praxe mají provoz od pondělí do pátku do určité hodiny, a když má pacient problém, mají na dveřích napsáno, že v tuto dobu ošetření zajišťuje fakultní nemocnice. „Za to mně ale pojišťovna nezaplatí, naopak já ale musím platit sestrám a lékařům za služby o víkendech a v noci dvojnásobek,“ dodává ředitelka.

S navýšením plateb od pojišťoven ale nemocnice příliš počítat nemohou. Samo ministerstvo zdravotnictví si totiž chce pohlídat, aby se pojišťovny nezadlužily a situace se v současné ekonomické krizi ještě nezhoršila. „Požadovaných sedm procent je absolutně nereálných. A myslím si, že to není ani realisticky myšleno, navrhovatel je v opozici k ministerstvu,“ míní náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Podle něj si musíme uvědomit, že tak vysoko nastavené úhrady lůžkovým zařízením, jako jsou dnes, nikdy nebyly. Systém českého zdravotnictví je prý ekonomicky velmi silně stabilní. „Ale vzhledem k tomu, jak klesají mzdy a stoupá nezaměstnanost, zdravotní pojišťovny vybírají méně peněz. Jenom v letošním roce vybraly asi o 13 miliard korun méně,“ uvádí Šnajdr. Díky tomu, že byly v minulosti poctivé a že ministerstvo nedovolilo, aby utratily všechno, tak v době hojnosti našetřily rezervy. Dnes financují to, aby nemusely krátit platby nemocnicím, přestože vybírají málo. „Dá se předpokládat, že příští rok vyberou ještě méně než letos. A jestliže přijdou s nabídkou, že zaplatí zhruba stejně jako nyní, tak to znamená, že vydají více než vyberou,“ vysvětluje náměstek. Dodává, že pokud budeme nezodpovědní a přistoupíme na populismus, budou za půl roku pojišťovny v dluzích. To se projeví na pacientech a zdravotnících.

Plzeňský kraj nyní sice vrací poplatky vybrané v krajských zdravotních zařízeních pacientům zpět, zájem je zde ale nejmenší z celé republiky. Například v červenci vrátil kraj pacientům 549 360 korun, to je jen 22,4 procenta z vybraných poplatků.