Právě tady se totiž rodí dinosauři pro Dinopark Plzeň, ale i pro ostatní v republice a na Slovensku. Probudit k životu takového prehistorického ještěra a pořádně ho rozhýbat trvá až jeden rok. Tedy mnohem déle, než když se v druhohorách dinosauři líhli z vajec.

Život dinosaura začíná u projektanta. Ten vymyslí, který druh by byl aktuálně potřeba, a navrhne jej. Pak sochař vytvoří malý model a po úpravách i hrubý model v životní velikosti. „Podle něj poté vytváříme formy na odlévání jednotlivých dílů," vysvětluje Pavel Glazer, pod jehož vedením dinosauři v Plzni vznikají.

Dýchá a koulí očima

Letošní novinkou je býložravý plateosaurus, právě na něm teď tým pracuje. A půjde o jeden z nejpohyblivějších modelů. „Bude hýbat přední nohou, kývat hlavou, otvírat tlamu, hýbat očima a ocasem a bude i dýchat," slibuje Glazer, který se k této práci dostal náhodou – na inzerát.

Na výrobě a opravě dinosaurů už ale pracuje šest let a za tu dobu se o pravěkých zvířatech dozvěděl mnoho informací. „Ale neučil jsem se je nějak najednou, přišlo to postupně samo," říká Plzeňan, který je pro svého synovce ideální průvodce po plzeňském dinoparku.

Ale zpět k plateosaurovi. Kromě popsaného samce pokračují práce i na samici, která bude stát opřena o strom. Zatím jde ale jen o polotovary, kterým chybí to nejdůležitější, co z nich dělá ty pravé ještěry – kůže.

Fotosaurus existuje jen v dinoparku

Pod skeletem je tak vidět spousta motorů, které se postarají o pohyb. Silikonová kůže mezitím vzniká ve vedlejší místnosti, ve speciálních formách. Postupně se připevní na skelet a nakonec dostane tu správnou barvu. Výroba jednoho pohyblivého modelu vyjde přibližně na půl milionu korun, dinosaurus, který se nehýbe, stojí zhruba polovičku. A vzniká úplně jinak.

„Není dutý, ale je vyřezaný z polystyrenu," popisuje Glazer. Takový polotovar je ale velmi křehký, často se stane, že se některá část těla ulomí. „Není problém ji zase připevnit," dodává šéf dílny. Pevný krunýř dodává modelům Jaroslav Škurla, který jej pokrývá několika vrstvami laminátu. Na těchto statických modelech pak vzniká kůže jinak. Do poslední vrstvy musí sochař postupně vytvořit strukturu kůže a jejích záhybů. Vše ručně.

V dinoparcích se návštěvníci potkají i s ještěry, které bychom v druhohorách těžko našli. Jde o malé ´potvory´ v klecích. „Říkáme jim fotoještěři. Návštěvníci si k nim můžou vlézt a vyfotit se s nimi," vysvětluje Glazer. Samozřejmě ale vždy vycházejí z reálné předlohy. Právě tito ještěři potřebují nejčastěji opravu – tu ulomený zub, tu dráp. I na to jsou ovšem v Plzni připravení, starají se totiž o veškeré ´zvířectvo´ sítě dinoparků.

„1. června chystáme otevření nového parku v Košicích. Počítám, že tam s týmem strávíme dva měsíce, než všechny dinosaury zapojíme a připravíme na otevření," plánuje Glazer. A který praještěr je jeho nejoblíbenější? „Asi chasmosaurus, to je moje srdeční záležitost. Navíc je spolehlivý, nekazí se," chválí dinosaura s kostěným límcem.

Dinopark Plzeň má nyní zimní přestávku, návštěvníkům se otevře až 1. dubna.

Prehistorický svět

První Dinopark se otevřel v plzeňské zoo v roce 2003. Na ploše tří hektarů jsou umístěny statické a pohyblivé modely zhruba dvacítky prehistorických ještěrů v životní velikosti. Robotické modely jsou řízeny vlastním počítačem, celý park pak ovládá centrální počítač.
Od roku 2006 se plzeňský Dinopark může pochlubit unikátní živou druhohorní rostlinou Wollemi nobilis, což je druh pravěké borovice.
Dnes jsou v ČR další čtyři Dinoparky (Vyškov, Praha, Ostrava, Liberec) a jeden na Slovensku (Bratislava). V létě se chystá otevření nového parku v Košicích. Jen v loňském roce tyto druhohorní světy navštívil přibližně milion lidí.