Hrad Skála u Zálesí patřícího k jihoplzeňským Příchovicím patří k těm zříceninám, o kterých se moc neví. Ale členové Spolku pro záchranu historických památek Přešticka jsou přesvědčeni, že je to škoda a chtějí Skálu zpopularizovat. Že je zřícenina zajímavá, se přesvědčili při sobotní slavnosti, která připomínala 700 let od první písemné zmínky o ní.

Spolek se hradu věnuje tři roky. „My i naši přátelé se snažíme, aby se hrad dostal ze sevření lesa. Na to si stěžují už lidé v 19. století, hrad zakrývá hustý les a těžko se tu nachází místa pro malování nebo fotografování. Spolupracujeme s Lesy ČR, kterým les i Skála samotná patří, a máme povolení odstraňovat náletové dřeviny,“ řekl za spolek Michal Tejček.

Spolek se také chystá podle projektu památkářů stavebně zajišťovat zdivo, aby zřícenina nebyla ještě zřícenější, a chce na Skále vyznačit naučnou stezku. „Vede sem červená turistická značka. Stezka by návštěvníky provedla po hradu a seznámila s jeho historií,“ dodal Michal Tejček.

Piješ. Řídíš. Zabíjíš. Netolerujte šoférům alkohol, vyzývá kampaň
Kampaň mířící na opilce za volantem se rozrostla

Přístup na Skálu dnes není úplně nejsnazší, lidé musejí na vlastní nebezpečí překonávat poměrně velké kopce, a proto se uvažuje také o přemostění někdejšího hradního příkopu dřevěnou lávkou.

Podle archeologa Tomáše Maříka je Skála zajímavá tím, že jde o takzvaný dvojhrad. Archeologové ho zkoumají většinou na povrchu, ale jednou už také museli kopat do země. „V roce 2011 se pod horním hradem objevil černý výkop od hledače s detektorem. Odkopal kus svahu v délce asi čtyř metrů a vybral z něj nějaké pravěké bronzy. To byl pro nás impulz, výkop jsme rozšířili na sondu a získali jsme mnoho zajímavých nálezů,“ řekl.

Ilustrační fotografie.
Kůrovec dál trápí kraj. V lesích se kácí jen napadené dřevo