Ve zrekonstruovaném domě v Plachého ulici vzniklo 13 bytových jednotek. Jedenáct z nich už má nájemníky. Jedním je právě pětačtyřicetiletý Petr (na snímku vpravo). „Často jsem se stěhoval, nebylo to pro mě nic moc. Chvilku jsem byl dokonce u kamarádů v Chebu, ale chtěl jsem najít něco v Plzni,“ popsal. Hledání bylo komplikovanější kvůli tomu, že u sebe potřebuje mít vodicího psa. „Hodně mi pomáhá,“ dodal krátce. Kromě stěhování čeká na Petra ještě jeden úkol musí se naučit důležité trasy vedoucí k jeho novému domovu.

Vnitroblok Plachého a Korandovy ulice označovaný jako Plac patří ke špatným plzeňským adresám a problematickým místům. Město se rozhodlo situaci změnit, a proto loni v prosinci začalo objekt v Plachého ulici 42 opravovat. „Jednalo se o kompletní přestavbu. Z budovy zůstal vlastně jenom obvodový plášť. Museli jsme udělat nové rozvody, kanalizaci, elektřinu i centrální vytápění,“ uvedl Jan Souček z bytového odboru plzeňského magistrátu. Zatímco dříve se jednalo o byty čtvrté kategorie, teď jejich kvalita výrazně stoupla. Jednotky o velikosti 1+1 a 1+kk a výměře od 22 do 44 m2 jsou vybaveny kuchyňskou linkou a mají koupelnu se sociálním zařízení.

Radní David Šlouf (vlevo na snímku) předává klíče prvnímu nájemníkovi Petrovi Brožkovi.

Budova poslouží lidem, již se kvůli finanční nouzi nebo složité životní situaci jen těžko dostanou ke standardnímu nájemnímu bytu. Zájemce doporučil sociální odbor plzeňského magistrátu a souvisí s pilotním projektem sociálního bydlení v krajské metropoli. Smlouva je uzavřena na rok a výše nájmu činí 82 korun za metr čtvereční.

V přízemí objektu vznikly také dva nebytové prostory. Jeden využijí pracovníci sociálního odboru, kteří budou klienty navštěvovat a pomáhat jim. Druhou část nabídne radnice ke komerčnímu využití.

Rekonstrukce domu stála 10,5 milionu korun a hradila se z městského rozpočtu. Příští rok dostanou novou podobu přilehlé tři domy. „Byty v Plachého ulici 44 a 46 budou určeny seniorům. Dům číslo 48 především matkám samoživitelkám nebo rodinám, které se starají o postižené dítě,“ nastínil radní pro správu městských nemovitostí David Šlouf. Doplnil, že zakázka je vysoutěžena za 38 milionů korun. Hotovo by mělo být v srpnu 2018.