Na spolupráci se dohodli ředitelé záchranných zdravotnických služeb na obou stranách hranice, systém má začít fungovat od července.

„Dnes se případy řeší chaoticky. Převozem rovnou do pacientovy rodné země odpadnou komplikace, jako je jazyková bariéra, problémy s placením za zdravotní péči nebo s následným transportem,“ vysvětluje ředitel krajské záchranné služby Roman Sviták. O spolupráci jednal s řediteli záchranky z německého Zwieselu, Straubingu a Weidenu. V případě těžkého zranění poletí pro pacienta také vrtulník se zdravotníky z jeho země. „Čekací lhůty to rozhodně neprodlouží,“ ujišťuje Sviták.

Změnit by se měly i podmínky pro případ vážnějších dopravních nehod. „K případům se třemi a více zraněnými na české straně vyjedou i Němci a naopak,“ popisuje nový systém ředitel. Aby se záchranáři mohli domluvit na spolupráci a podepsat dohodu, musí tzv. rámcovou smlouvu podepsat ještě prezidenti obou států. A k tomu má dojít na jaře.

Nový systém by tak mohl platit od července. „Do té doby zařídíme, aby na každé směně našich dispečerů byl vždycky někdo, kdo mluví německy nebo anglicky,“ doplňuje ředitel Sviták.