Ptáče bylo před časem objeveno nedaleko Malonic. „Mládě viditelně napadalo na levou nohu, co krok to nářek a muselo se opírat o zatím nevypeřená křídla,“ říká Karel Makoň ze záchranné stanice.

Po rentgenu výrovi poraněné nohy bylo jasné, že na levé noze je prasklá patní kost. „Operace takového zranění u tak mladého ptáka je téměř nereálná. Proto musela být nasazena pouze klidová léčba,“ pokračuje Makoň.

Výr měl však štěstí a jeho léčbě se začali věnovat i odborníci na lidskou medicínu. „Okamžitě jsem volal našemu kolegovi Tomáši Tykalovi. Ten pracuje jako profesionální protetik a vyrábí lidské protézy v Plzni na Lochotíně. Tomáš v rámci polední pauzy vymyslel a vyrobil ortézu k fixaci poraněné paty,“ usmívá se Makoň, podle kterého následovalo několik týdnů, kdy výr vymýšlel, jak si ortézu sundat.

Dnes se již téměř plně opeřená samice výra velkého učí lovit a připravuje se na návrat zpět do volné přírody. „Pokud vše dobře dopadne, bude za pár dní výřice ještě převezena do velké rozletové voliéry ve Spáleném Poříčí, a pak poputuje rovnou do přírody,“ tvrdí Makoň.