Akce, která se v Plzni konala po desáté, měla letos tu zvláštnost, že náměstí bylo tentorkrát propojeno radiomostem Českého rozhlasu Plzeň s devíti dalšími městy v Plzeňském kraji. Celkově jich bylo 7434, což je nejpočetnější sbor občanů Plzeňského kraje, zpívající na náměstí deseti měst a obcí v daném okamžiku vánoční koledy.

Na regulérnost dohlížel Luboš Rafaj z agentury Dobrý den, která má na starosti jejich evidenci. Předtím než se pokus o rekord uskutečnil, předvedla se na náměstí například kapela Strašlivá podívaná nebo sbor Mariella a zahrálo Divadlo Jezírko. Živé vstupy ze všech míst, kde se akce konala, vysílal Český rozhlas Plzeň hlavně proto, aby zprostředkoval zpívání koled i lidem, kteří by se ho jinak zúčastnit nemohli.

Na začátku středeční akce Vánoční zpívání koled, která byla naplánována na šestnáctou hodinu, postávalo na plzeňském náměstí Republiky jen pár lidí. V osmnáct hodin, kdy Plzeňský akademický sbor oficiálně odstartoval samotné zpívání koled, už se tu ale i přes poměrně velkou zimu sešel dav o velikosti 3621 hlav.

Tak alespoň vyšel počet, který uvedl Luboš Rafaj z agentury Dobrý den. Někteří možná nezpívali, ale i přesto zněl improvizovaný sbor monumentálně. Někteří lidé sem zamířili náhodou, protože třeba zrovna v tu chvíli procházeli vánoční trhy, jiní přišli najisto. „Chodíme sem každý rok. Je to vždycky pěkné,“ říká Jarmila Brejchová. „Ale nejlepší to bylo, když tu rozdávali pivo,“ doplňuje ji se smíchem její manžel Jan. Na náměstí dorazili i s vnučkou Terezkou.

Za příjemné zpestření předvánočního času považují akci manželé Petr a Marcela Hrdinovi. Byli na ní poprvé. „Je to příjemné. Člověk se podívá na stromeček, projde si trhy a přitom si zazpívá,“ sdělil Petr. Koledy si pochvalovala i jejich dvouapůlletá dcerka Jolanka. I když místo zpěvu se věnovala spíše jídlu.