Krásný zkolaboval v nemocničním výtahu, dostal dvě krevní transfúze a ještě po měsíci stále bere léky na podporu tvorby krvinek. Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje se k případu odmítla Deníku vyjádřit. Pacient si prý musí nejdříve stěžovat u nich.

„10. února jsem byl na vytržení krčních mandlí. O týden později asi v půl šesté ráno jsem se vzbudil a cítil, jak mi něco teče do krku. Byl jsem upozorněný na to, že mi to může začít krvácet a že v takovém případě mám jet ihned zpět na ORL kliniku do Fakultní nemocnice v Plzni,“ vypráví Krásný. Protože mu krev tekla hodně, zavolal ihned sanitu. Dočkal se jí přesně za 28 minut.

close zoom_in „Přítelkyně to mezitím ještě jednou urgovala, krev tekla stále víc, kolik jsem jí ztratil, ale nevím, jen jsem se ji snažil nepolykat,“ říká zpěvák. Bydlí v Plešnicích přesně v půli cesty mezi Plzní a Stříbrem, záchranka vyjela ze Stříbra. „Já tu trasu jezdím asi za 12 minut, je to 15 kilometrů. Čekal bych, že sanita bude rozhodně rychlejší,“ míní Krásný. Po převozu do nemocnice ztratil ve výtahu vědomí a probral se až na oddělení.

Nyní si je jistý pouze tím, že pokud by se něco stalo jeho dětem, dovezl by je do nemocnice raději sám, záchrance už prý nemůže po své zkušenosti důvěřovat. „Uvádějí, že dojezdový čas je po celém kraji do 15 minut, trvalo jim to ale dvakrát déle. Kdyby bylo krvácení ještě masivnější, přijeli by pozdě,“ nechce ani domyslet Krásný.

Mluvčí záchranky Lenka Ptáčková uvedla, že bližší informace o příjezdu sanitky nemůže tisku sdělit, pokud si pacient ústně nebo písemně nestěžoval u nich. Chrání prý jeho osobní údaje.

„Pokud budu hovořit všeobecně, důvodů, proč se záchranka zdržela, může být celá řada. Dojezdový čas máme všude do patnácti minut, ale začíná se počítat až od doby, kdy posádka vozu dostane informace. Předtím nabírají dispečerky informace a vyhodnocují situaci,“ uvádí Ptáčková.

Dodala, že záchranáři mohli být v té době na jiném výjezdu a vraceli se z něj nebo že informace podané dispečerce nebyly přesné. „Nesčetněkrát se nám stane, že lidé v panice nedokáží ani říct, co se vlastně děje a kam máme přijet. Často si také myslí, že doba čekání na sanitu je mnohem delší než ve skutečnosti,“ vysvětluje mluvčí. Pokud má vůz delší dojezd než patnáct minut, musí posádka důvod zdržení přesně popsat. Podle GPS navigace, kterou jsou nyní všechny vozy vybaveny, lze i zpětně zkontrolovat, v jakou dobu kde byla. Přesný důvod půlhodinového dojezdu u případu Krásného nám ale mluvčí nesdělila.

Pacienti nespokojení s činností záchranky si mohou stěžovat u jejího zřizovatele, tedy na zdravotnickém odboru Krajského úřadu Plzeňského kraje. „Stížností se budeme zabývat, prověříme její adekvátnost a podle toho budeme postupovat,“ uvádí krajský radní pro zdravotnictví Václav Šimánek.

Lékař ORL kliniky Fakultní nemocnice v Plzni Ondřej Trčke dodává, že případy krvácení po operaci krčních mandlí jsou časté. „Stane se to zhruba každému pátému pacientovi, krvácení ale není většinou tak silné. Neznám přesně tento případ, takže nemohu potvrdit, zda ke zkolabování pacienta došlo velkou ztrátou krve nebo tím, že ji spolykal,“ říká Trčke. Pacienti většinou krvácí právě, když jsou v domácí péči. „Měli by se vyvarovat horkému pití i jídlu a všemu, co by mohlo rozproudit krev a zvýšit tlak,“ doporučuje lékař.