S desetiprocentním zvýšením platu mohou počítat v příštím a přespříštím roce řidiči Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP). Navýšení se týká kromě šoférů také všech pracovníků podniku s tarifní mzdou. „Tedy i dělníků nebo pracovníků za přepážkami zákaznických center,“ potvrdil mluvčí PMDP René Vávro.

Na navýšení mzdy, která je nyní v průměru asi 32,5 tisíce korun, se dohodli s vedením PMDP odboráři a obě strany podepsaly dodatek kolektivní smlouvy do roku 2025. „Kromě navýšení mezd máme zaručeny do roku 2025 veškeré benefity. Považujeme to za velký úspěch,“ uvedl šéf jedné z odborových organizací u PMDP Robert Pašek.

Jde například o příspěvek na důchodové pojištění navýšený z tisíce na 1,5 tisíce korun (od roku 2021), stravenky, týden dovolené navíc, jízdní výhody včetně rodinných příslušníků, příspěvky na kulturní akce nebo dětské tábory, příspěvek na životní pojištění a další.

Jana F. u soudu
Rozsudek v kauze vraždy novorozence nepadl

Podle kolektivní smlouvy se navyšuje základní hodinová mzda, od ní se odvíjí všechny další příplatky a bonusy. Pro představu: základní hodinová mzda řidiče je dnes asi 101 korun, k tomu příplatky ve výši 30-45%. Po zvýšení v příštím roce to bude cca 111 korun plus příplatky, o rok později asi 121 korun plus příplatky.

S vyššími výplatami pro řidiče už podnik nemohl dál otálet. Řidičů má totiž kritický nedostatek a musí dokonce upravovat jízdní řády a ubírat spoje. Dopravně provozní ředitel podniku Jiří Ptáček řekl, že podnik platí zájemcům o práci šoféra i autoškolu za desítky tisíc korun. „Dříve jsme to nedělali,“ přiznal ředitel.

Podle generálního ředitele a zároveň předsedy představenstva PMDP Michala Krause chybí podniku pět řidičů tramvají, 23 řidičů autobusů a 28 řidičů trolejbusů. Průměrná mzda řidiče je 32359 Kč, z toho základní je 16846 Kč, zbytek tvoří příplatky a odměny. Za leden 2018 vyplatily PMDP na mzdách 28,3 milionu korun, z toho řidičům vyplatily cca 17 milionů Kč. Letošní personální náklady PMDP jsou plánovány na 530 milionů korun.

Lidé protestovali proti Ondráčkovi, na náměstí Republiky podepisovali petici.
Lidé protestovali proti Ondráčkovi, na náměstí Republiky podepisovali petici