Mazlavá hmota se lepí na ruce a vyrobit hrnek není žádná legrace. Jen děti spokojeně sedí a z hlíny tvoří nejrůznější tvary. O kousek dál se klečící muž pokousí křesáním vyloudit jiskru a zápálit stébla trávy. Pravěk opravdu na vlastní kůži. Zájemci o životní styl našich předků si mohli celou neděli podobné činnosti zkoušet v zoologické zahradě v Plzni.

„Tímto způsobem bych si asi oheň nerozdělal. Vůbec mi to nejde a pochybuji, že drcení na mouku bude o něco lepší. To bychom asi umřeli hlady," sdělil s úsměvem jeden z návštevníků. Právě rozdělávání ohně bylo jednou z nejvyhledávanějších zastávek. Kromě práce s hlínou probíhaly v osadě i běžné denní úkony, například vaření, mletí mouky, předení či tkaní.

Na místě byli přítomni také odborníci, kteří návštěvníkům sdělovali podrobnosti k vykonávaným činnostem a prováděli ukázky. „Děláme zde například jídlo, jako polévka a placky. Jednoduché to samozřejmě není, ale snažíme se výsledků dosáhnout obdobným způsobem, jako naši předci. Jak ti v pravěku, tak ve středověku," charakterizoval akci Rudolf Boubel ze Sdružení pro historický život Via Boemia.

Akce věnující se životu našich předků bude pokračovat následující neděli. „Tentokrát se budeme věnovat ručním pracím a především tkaní, takže návštěvníci uvidí, jak vznikají například ozdobné šnůrky či další části oděvů," dodal k přípravám dalšího projektu Rudolf Boubel.

Každoroční akce se vždy těší dobré návštevnosti, protože nabízí návštěvníkům rozličné činnosti, které si mohou jinak vyzkoušet jen ve specializovaných skanzenech či rekonstruovaných osadách.