Zoologická zahrada v Plzni utratila v pondělí 9. října samici velblouda dvouhrbého Goldie. "K utracení jsme přistoupili po dlouhé úvaze pro nevyléčitelnou závažnou recidivující nemoc," uvedla zoo na svém facebookovém profilu.

Goldie se narodila 20. března 1994 v Zoo Liberec. Do Plzně pijela se sestrou Gapppou ještě tentýž rok. Během svého života porodila deset mláďat. První přišlo na svět v roce 2018, poslední letos v březnu.

Goldie měla před dvěma lety zdravotní problémy. "V ohbí zadní nohy se jí objevila malá boule. Ze začátku vypadala nevinně a léčili jsme jí pouze lokálně a zdálo se, že úspěšně. Bohužel se po odebrání vzorku při biopsii zjistilo, že jde o velmi invazivní nádor a Goldie musela být operována," napsala zoo na svém webu. Léčba se i díky klidné povaze velbloudice vydařila a Goldie zabřezla a porodila zdravé mládě - samičku Anissu. "Ani ve snu by nás nenapadlo, že za pár měsíců nás opustí," uvedla zoo.

Ošetřovatelé si v červnu letošního roku všimli, že Goldie hubne a nepřijímá tolik potravy, jak bylo běžné. Začala pohrdat i pamlsky. "Udělali jsme základní vyšetření a zjistili jsme, že se jí na krku objevilo spoustu malých bouliček a to v rozsahu, kdy nebyla možná operace ani jiná léčba. Bylo nám tedy jasné, že Goldie ztrácíme," popisuje zoo smutný příběh.

"Na konci srpna Goldie začala mít problémy s polykáním, ještě zhubla a bylo vidět, že se drží pouze kvůli svému mláděti. Léky na bolest pomohly a tak jsme se domluvili s veterináři, že dokud bude mít chuť žít a bude přijímat potravu, nebudeme zasahovat, ale jakmile toto přestane, přistoupíme k utracení," informovala zoo o dalším postupu.

K utracení došlo právě v pondělí 9. října poté, co Goldie přestala žrát, evidentně měla bolesti a špatně se jí vstávalo. "Anisse v té době bylo už sedm měsíců a tak jsme věděli, že to bez matky zvládne. Goldie prožila klidný život ve svém stádu. Dala život spoustě mláďatům a dělala radost jak ošetřovatelům, tak návštěvníkům," zakončila zoo vzpomínku na oblíbenou velbloudici.