Bezmála 453 tisíc lidí vloni navštívilo plzeňskou zoologickou zahradu, což z ní udělalo 14. nejnavštěvovanější turistický cíl v České republice. Jde o nárůst návštěvnosti o 2,6 % oproti roku 2016.

Do Techmania Science Center vloni přišlo více než 189 tisíc lidí a stala se druhým nejnavštěvovanějším místem v Plzeňském kraji. V těsném závěsu co do počtu návštěvníků je Dinopark Plzeň s více než 181 tisícem lidí.

Zoo v Plzni je pro turisty i pro místní velkým tahákem. Mezi její největší současné atrakce patří tři lvíčata berberská, která se narodila v květnu. Lví slečna dostala jméno Damali (krásná představa), její bráškové jsou Deema (tmavý oblak, protože jde o nejtmavšího potomka vrhu) a Dabir (soudce).

Navíc se zoo chystá na velkou proměnu a hlavně podstatné rozšíření, které už schválili v tzv. generelu zahrady plzeňští radní. „Zoo by se rozšířila na jih za silnici o dalších 14 hektarů, takže její nová expoziční rozloha by činila 35 hektarů,“ uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba. A pak by mohli do zoo konečně přijít sloni. Bydleli by v areálu u nedaleké Mže, což je důležité už proto, že potřebují bazén uvnitř ubikace i venku. Sloní výběhy by zabraly asi 3,5 hektaru, což znamená čtvrtinu nového prostoru.

Zatímco stavebně znamená sloninec a spol. stamiliony korun, samotní sloni indičtí budou zadarmo. „Podobně jako třeba u nosorožců indických by přišli v rámci evropského záchranného programu z jiných evropských zoo,“ dodal Vobruba. Slon indický (v zoo se dožívá až 50let) je drobnější než africký a chovají jej čtyři české zoo, přičemž Ostrava a Praha je množí.

Zahájení festivalu Živá ulice - kapela The Dixie Hot Licks
Živá ulice rozproudí letní Plzeň