Zoo nechce situaci podcenit, a proto na doporučení Krajské veterinární správy celý tropický pavilon Z raději uzavřela, dezinfikuje jej a deratizuje. Podle ředitele veterinární správy Richarda Bílého má zoo vše pod kontrolou a šíření nákazy nehrozí. Pavilon by se měl znovu otevřít zhruba za 14 dní.

„Nakažená je opice malpa hnědá a mirikina. Obě jsou nyní v karanténě v prostorách u Kalikovského mlýna, kde je léčíme,“ uvádí mluvčí zoologické zahrady Martin Vobruba. Nedávno zde uhynula opice tamarín, souvislost mezi úmrtím a nákazou ale zoo přímo nepotvrdila.

„Vše, co mohlo být kontaminováno, se dezinfikuje, zoo se zachovala velmi zodpovědně. Opatření, která udělala, jsou nadstandardní,“ říká k případu Bílý. Zároveň ubezpečuje, že veterináři mají situaci pod kontrolou a v současnosti vedou se zoo řízení.

Tularemie je akutní chronické onemocnění zajíců, hlodavců, ale i dalších volně žijících zvířat. Na přenosu nemoci se významně podílejí klíšťata, která jsou příčinou šíření choroby mezi jednotlivými druhy.

Nakazit se tularemií může i člověk. Onemocnění s vyskytuje v několika formách, podle toho, jak se jí nakazil. Společným znakem je ale vždy horečka a celková slabost. Při poranění kůže dochází k nejčastější formě kožní.

Může dojít i nákaze očních spojivek nebo po inhalaci kontaminovaného prachu, což se projevuje dušností, zánětem plic, kašlem a bolestí na hrudi. Ústní forma vypadá jako těžká angína a při střevní jsou časté průjmy a bolesti břicha.