„Premiérově se vylíhl korovec jedovarý a dalších pět korovců mexických. Všechna mláďata jsou nyní v neexpozičním chovatelském zázemí, návštěvníci však mají ve dvou expozicích celoročně možnost pozorovat rodiče,“ informoval Martin Vobruba, mluvčí plzeňské zoo, která chovala oba druhy korovců poprvé na přelomu 60. a 70. let.

Korovec jedovatý

Korovec jedovatý.Korovec jedovatý.Zdroj: Kateřina MisíkováChovný pár žije v zádveřní expozici sukulentního skleníku (nyní Svět sucha). Vejce zde bylo nakladeno 16. května, mládě se vyklubalo 28. září. V této chvíli již přijímá myší holata a křepelčí vajíčka.

Korovec mexický

Korovec mexický.Korovec mexický.Zdroj: Kateřina MisíkováJde o jedovatého ještěra. Pochází ze severozápadního Mexika, dorůstá až 80 - 90 cm. „Jde o vejcožravý, na stromy vázaný druh ještěra. Je zvyklý v zimě hibernovat, což je důležité i pro odchov v zoo, pro reprodukční chování samice. Plzeňská zoo získala v rámci Evropského záchranného programu EEP dospělý pár od kolegů ze Zoo Zagreb v roce 2017. Chovný pár je umístěn v expozici Sonora,“ popsal Vobruba.

Šestinedělní samec šimpanze čego.
Malý šimpanz v plzeňské zoo objevuje svět. Už jej uvidíte i ve venkovní expozici

Doplnil, že samice vykladla celkem devět vajec 15. srpna 2023. U pěti probíhala inkubace úspěšně a v lednu začalo líhnutí. Drobnější mládě z 13. ledna vážilo jen 17 g, ostatní čtyři, která přišla na svět koncem ledna, vážila 27 – 30 g. Zatím se živí křepelčími vajíčky.

Další dobrou zprávou pro návštěvníky je, že počínaje 1. březnem se změnila provozní doba Zoo Plzeň; pokladny jsou v provozu od 8 do 18 hodin, areál ještě o hodinu déle. Na některé aktivity, jako jsou vláček, sokolník, dinopark a podobně, si ale budou muset návštěvníci počkat do obvyklých termínů.