Předchozí
1 z 8
Další

Koza girgentánská

Koza girgetánskáKoza girgetánskáZdroj: ZOO Plzeň

Prvním mládětem roku 2023 v plzeňské zoo se stal sameček kozy girgetánské. Narodil se v noci z 1. na 2. ledna. Plemeno kozy girgentánské, původem ze Sicílie, je v Plzni je chováno už více než 20 let. Podle mluvčího zoo Martina Vobruby patří mezi první přírůstky roku tradičně právě jehňata a kůzlata ze statku. 

Zebra bezhřívá

Zebra bezhříváZebra bezhříváZdroj: Kateřina Misíková

První odchov ohrožených zeber bezhřívých se letos povedl plzeňské zoologické zahradě. Samici narozenou 16. ledna chovatelé pojmenovali Tanisha, což ve svahilštině znamená Narozená v pondělí. Druhá se narodila 27. března a má jméno Embimbi, čili Dobrou noc v jazyce Sierra Leony.

Lemur rudobřichý

Lemur rudobřichýLemur rudobřichýZdroj: Kateřina Misíková

Na mládě lemura rudobřichého, které se narodilo v dubnu, čekali v plzeňské zoo dlouhých sedm let. „Chov lemurů rudobřichých v Plzni začal v roce 2009 příchodem samce z Ostravy, o rok později jej doplnila samice z francouzské zoo v Mulhouse, která zde žije dodnes. Spolu měli tři potomky, odchována byla samice z roku 2014 a samec z roku 2016,“ uvedl mluvčí zoo Martin Vobruba. Letošní mládě už je potomkem nového samce, který do Plzně dorazil loni z Paříže.

Lemur límcový

Lemur límcovýLemur límcovýZdroj: Kateřina Misíková

Rovněž v dubnu se narodila dvojčata lemura límcového, chovatelky jim říkají Charlotta a Pepino. Matka Julča (11let) – přišla do Plzně v roce 2019 z Berlína, otec Ondra (10 let) je plzeňský odchov. Tento ohrožený druh z Madagaskaru je v Zoo Plzeň chován od roku 2009, letošní odchov dvojčat je raritou. Tyto lemury chová pouze deset  zoo v Evropě, z toho čtyři v ČR. 

Rys červený

Trojčata rysa červenéhoTrojčata rysa červenéhoZdroj: Kateřina Misíková

Trojčata rysů červených, jeden samec a dvě samice, se narodila v ZOO Plzeň 2. května. Pochází již z pátého vrhu současného chovného páru. Expozice pro rysy červené a kanadské byly otevřeny v roce 2006 a nachází se při cestě kolem výběhu lam do horní části areálu Zoo a BZ a k Dinoparku.

Agamy druhu Lophosaurus dilophus

Stromová agama druhu Lophosaurus dilophusStromová agama druhu Lophosaurus dilophusZdroj: Kateřina Misíková

První odchov vzácných stromových agam Lophosaurus dilophus oznámila plzeňská zoo na konci května. Ještěry získala už v roce 2008, ale po různých peripetiích s neoplodněnými snůškami vajec nebo úhynem mláďat se prvních pět malých agam vylíhlo na přelomu března a dubna.  

Panda červená

Panda červenáPanda červenáZdroj: Kateřina Misíková

Letos se po třinácti letech chovu podařilo v Plzni odchovat první mládě pandy červené. Mladá samice přišla na svět 12. června. Rodiči jsou samec Nepál, který se přesně před čtyřmi roky proslavil dvoutýdenním útěkem do okolí zoo, a samice Lavinie.

Lev berberský

Čtyřčata lva berberskéhoČtyřčata lva berberskéhoZdroj: Kateřina Misíková

Lví smečka v plzeňské zoo se rozrostla o čtyři mláďata. Jeden samec a tři samice se narodili 9. srpna. Při říjnovém křtu dostali jména Hassan, Hayet, Hakima a Habiba. Lev berberský už byl ve volné přírodě zcela vyhuben a v Plzni se chová od roku 2002. Množí se zde od roku 2016 a letošní čtyřčata jsou už sedmým pokolením tohoto ohroženého druhu, které se v Plzni podařilo odchovat. V současné době je v Plzni k vidění devět lvů berberských.