Stav silnice procházející obcí s 75 obyvateli je katastrofální. Nejvíce se na něm podepsala nákladní doprava vedoucí do areálu líňského letiště a z něj.
Místní z tohoto důvodu založili občanské sdružení KAMIONY STOP ČERVENÝ ÚJEZD a na svoji potíž upozorňují už pět let. Zatím však marně.

„Naše trápení trvá od doby, kdy enormně narostl provoz kamionů do prostoru letiště. Armáda je totiž zprvu pronajala a v loňském roce údajně prodala soukromé společnosti. Jedinou dopravní cestou zůstala silnice III/0267 vedoucí přes naši vesnici. Silnice je pro takový provoz stavebně zcela nevyhovující, byla postavena počátkem padesátých let minulého století, a nyní se už totálně rozpadla. Projet osobním autem je skoro nemožné, jezdíme už i mimo vozovku,“ řekl za červenoújezdské občanské sdružení Tomáš Lodr.

„Asi před čtyřmi roky bylo dohodnuto, že se připraví rekonstrukce silnice. Dva a půl roku trvalo územní řízení a svitla naděje, ale kraj jako vlastník dosud nepožádal o stavební povolení,“ pokračoval Lodr.

Jiří Hájek, starosta Zbůchu, pod nějž Červený Újezd patří, je stejného názoru. „Silnice je doslova katastrofální. Nadměrná doprava způsobuje navíc i velkou prašnost, která vadí obyvatelům bytovek, kolem nichž trasa k letišti vede,“ uvedl Hájek.

Podle šéfky severoplzeňských silničářů Jany Kašparové rekonstrukce silnice v plánu v současné době není. „Počítá se pouze se záplatováním výtluků. Rekonstrukce by nyní pro kraj byla příliš nákladná,“ řekla Kašparová.

„Rozpočet akce by se pohyboval kolem 40 milionů korun. Plzeňský kraj ji v letošním roce uskutečnit nedokáže,“ potvrdil vedoucí krajského odboru dopravy Jaroslav Vejprava.

Záplaty ovšem podle místních nic nezachrání, neboť na silnici prakticky není co záplatovat. Budou to další vyhozené peníze,“ dodal Tomáš Lodr.