„Nejvíce rakovinotvorných látek, zhruba 117 kilogramů, vypustila v loňském roce do vzduchu Plzeňská energetika. Za ní je v kraji Plzeňská teplárenská, která vypustila přes 64 kilogramů rakovinotvorných látek,“ uvedl včera mluvčí Arniky Marek Jehlička s tím, že obě firmy vévodí i dalším statistikám.
Generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela zůstává nad věcí. „S Plzeňskou energetikou vyrábíme teplo pro 40 tisíc domácností. V zimě denně spálíme několik vlaků uhlí. Z toho zákonitě vznikají emise. Je ale třeba říci, že naše technologie jich velkou část pohltí. Jsme mnohem ekologičtější, než kdyby si domácnosti topily samy,“ uvedl Drápela a dodal, že firmabude v příštímrocenebo následujícím roce stavět nový ekologický kotel na biomasu.
Největší množství potenciálně rakovinotvorných látek vypouští plzeňský zpracovatel kovů společnost Bodycote HT. „Jedná se o emise tetrachloretylenu, u kterého ale zatím souvislost s rakovinou nikdo neprokázal. I tak ale pracujeme na tom, abychom ho vypouštěli co nejméně. Předloni to bylo deset tun, loni už jen 3,6 tuny a teď dokončujeme investici v řádech milionů korun, která dál sníží emise o více než polovinu,“ řekl zdroj z firmy. Bodycote staví takzvaný odlučovač kvůli tvrdším ekologickým normám. „Splňovaly jsme je ale i dosud,“ dodal zdroj.
Plzeňský kraj patří k méně kontaminovaným krajům země. Podle měření znečištění ovzduší Českým hydrometeorologickým ústavem se i v Plzni od 90. let znečištění oxidy uhlíku i prachu zlepšuje.
Tabulky znečištění a detailnější popis zjištění najdete zde.