„Značné rozdíly pozorujeme v oblastech, kde pršelo a kde je vysoká bonita půdy. Tam je úroda dobrá. V suchých oblastech naopak horší,“ řekl Deníku Josef Sekerka, tajemník zemědělského svazu pro oblast severního Plzeňska a Rokycanska s tím, že ozimé plodiny jsou téměř sklizené. „Kvalita plodin je také různorodá. V některých lokalitách je třeba u řepky celkem nízká olejnost. Polím celkově chybí deště,“ zhodnotil Josef Sekerka.

Jako průměrnou označil úrodu Jaroslav Šíma, ředitel Osecké zemědělské na jihu Plzeňska a předseda Krajské agrární komory Plzeňského kraje. „Jásat úplně nemůžeme, nicméně plodiny se zdají kvalitní. U nás v Oseku máme sklizeno zhruba 60 procent ploch,“ popsal předseda. Doplnil, že například řepka má u nich oleje dostatek kvalitní je také pšenice. Také on podotkl, že výnosy se v jednotlivých lokalitách značně liší.

Předsedkyně Okresní agrární komory Klatovy Jiřina Jandová Deníku řekla, že na Klatovsku mají zemědělci sklizeno přes 40 procent ploch. „Řepka už je sklizená z 90 procent. Nyní se sečou obiloviny, které všechny začaly zrát najednou,“ uvedla předsedkyně. Doplnila, že výnosy jsou v průměru 6 tun na hektar, což je zatím o 0,3 tuny méně než v loňském roce. „Na některých místech padaly kroupy a výnosy jsou tam špatné. Úrodu na Klatovsku určitě poznamenalo sucho,“ okomentovala.

Podle Jandové je nyní zapotřebí déšť, aby se dařilo kukuřici a bramborám.

Tajemník zemědělského svazu Josef Sekerka připomněl, že letošní žně u něj v regionu začaly kvůli teplému počasí zhruba o tři týdny dříve než v předchozích letech. „Výjimkou je pouze Nečtinsko a okolí, tam zemědělci začínají se sklizní až v těchto dnech,“ informoval tajemník.

Suchý květen

Třeba Václav Bulín ze Zemědělského družstva vlastníků Štichovice na severním Plzeňsku Deníku již dříve řekl, že sklizeň začala už 4. července, první fůru do družstva přivezl soukromý zemědělec ale už 27. června. Loni přitom Štichovičtí poprvé sklízeli až v polovině července.

Malé množství srážek trápilo zemědělce od jara, kdy plodiny potřebují nejvíce vláhy. Pršelo jen pár dní v dubnu, květen byl suchý. Naopak loni během žní hospodářům komplikovaly situaci vydatné deště. Kvůli rozmočené půdě nemohli zemědělci vjet do polí. Do země jim totiž zapadávaly stroje. Museli proto čekat, až plochy vyschnou a žně se kvůli tomu v některých lokalitách opozdily až o několik týdnů.