FANT0MAS, PRIMAT0R, JB0ND007, MILENKA1 nebo třeba ANDILEK1? Od včerejška je možné zažádat si o registrační značku na auto podle přání. Za deset tisíc korun (pět přední a pět zadní značka) je vaše.

Někteří Plzeňané si včera neváhali dokonce přivstat a před registrem vozidel na Koterovské třídě přešlapovali dokonce už před osmou hodinou, kdy úřad otevírá. „Jen za první hodinu jsme přijali asi deset žádostí," potvrdil Miloslav Váňa z registru vozidel plzeňského magistrátu.

Největší zájem byl podle něj o číselné kombinace a následovaly některé přezdívky. „S žádostí o vulgaritu jsme se nesetkali, ale stejně bychom ji neakceptovali," vysvětlil Váňa. Konkrétní podoby značek prozradit nechtěl, dodal však, že jením z požadavků byl název konkrétní firmy na jejích služebních vozech.

Značka na přání
Stojí 10 tisíc korun (pět tisíc přední a pět tisíc zadní).
Na auto musí mít osm znaků, z toho min. jedno číslo. Může to ale být také kombinace jenom číslovek, např. 11111111 nebo 77777777. Motorky mají sedm znaků, mopedy pět znaků. Mezi písmeny nesmí být G, CH, O, Q a W, – protože by se mohla zaměnit. Na značku na přání není možné dát vulgární či hanlivá slova, která podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel.  

Pro texty a čísla na značkách však přece jen některá omezení platí. Auta musí mít osm znaků, z toho minimálně jeden musí být číslo. Pro motorky platí sedm znaků, pro mopedy jen pět. A jsou zakázána některá písmena. „Například O, W, Q, G nebo CH," vypočítává Váňa. Proč? Třeba O by se mohlo plést s nulou, W nebo CH je zase moc velké a ve značce by graficky neseděly.

Přesto je možné písmeno o v textu obejít a dopřát si tak třeba přezdívku FANTOMAS. Jen ve formuláři nesmíte vyplnit písmeno O, nýbrž číslovku O. Tím obejdete úředního šimla, použijete alespoň jedno číslo, což je povinné, a můžete začít jezdit s poznávací značkou FANTOMAS.

Jenže ne každý o pozornost, kterou speciální značka na silnici vyvolá, stojí. Šéf magistrátního odboru registrů řidičů a vozidel Jiří Marek už dříve Deníku potvrdil, že o na první pohled zapamatovatelné značky řidiči příliš nestojí. „Nechtějí je, někteří je dokonce vracejí a vysvětlují, že na sebe nehodlají poutat zbytečnou pozornost," poznamenal Marek.

O značce na míru neuvažuje plzeňský automobilový závodník Václav Pech, přestože i on má v číslech svých vozů věc, kterou léta dodržuje. Na konci každého čísla na svém autě musí totiž mít pětku. „Zavedl to už můj otec a já v tom pokračuji. Je to taková pověrčivost naší rodiny," vysvětluje Václav Pech. Závodí v mini cooperu s pětkou na konci, soukromě jezdí s bavorákem 320 rovněž s pětkou uzavírající číselnou kombinaci.

Se značkou PRIMATOR na soukromém či služebním autě nechce mít nic společného ani Martin Zrzavecký, první muž Plzně. „Nemám potřebu vyčnívat, to přenechám jiným," směje se Zrzavecký. Služebně používá Škodu Superb, soukromě vlastní 13 let starý Jeep Grand Cherokee. „Ani jedno z čísel se na mé značce neopakuje," tvrdí primátor, který dál hodlá jezdit co nejméně nápadně.