Značení se totiž začalo krátce po dokončení sloupávat. Podle starosty 'jedničky' Jiřího Uhlíka (ODS) problém zavinila dodavatelská firma, která nedodržela správný technologický postup. Společnost se ale brání s tím, že nepochybila.

„Firma, která práce prováděla, začala se zpožděním, prakticky až v polovině listopadu, kdy už bylo chladno a byl i sníh. Výsledkem je nekvalitně odvedená práce,“ říká rozhořčený Uhlík.

Dodává, že vyšla najevo i další chyba. Nápisy totiž dělníci nastříkali špatnou barvou. „Objednali jsme nápisy zhotovené barvou, kterou se stříká vodorovné značení na dálnicích. Jsou to například ty známé krajnice, které začnou hučet, když na ně najedete kolem. Barva, kterou jsou nápisy nastříkané, je ale jiná,“ podotýká Uhlík. Dodavatelská firma si ale stojí za tím, že je vše v pořádku. „Některé nápisy se sloupávají jen v důsledku nepříznivého počasí. Opravíme je na jaře v rámci reklamace,“ vysvětluje ředitel společnosti Pavel Foltýn.

Radnice ale firmě za práci dosud nezaplatila. Naopak, chystá se jí napočítat penále. „Ve smlouvě jsme dohodli i sankce za případné nedodržení termínu. Značení mělo být hotové do 15. prosince 2009 s tím, že jeden nápis bude stát zhruba 1000 korun. Protože se ale tak nestalo, naúčtujeme firmě 900 korun za každý den prodlení,“ uvedl Uhlík. Co bude dál? Záleží na tom, jak se obvod s dodavatelskou společností dohodne. Buď firma předělá nápisy na jaře, a nebo bude radnice hledat jiného dodavatele.

S nápadem na značení ulic přišli sami místní lidé ve speciálním průzkumu. Například obyvatelé Sokolovské ulice v něm uváděli, že když k nim jede návštěva, nemůže najít správný vchod a bloudí mezi paneláky. Mizející nápisy je tak zklamaly. „Je to lajdácky udělaná práce. Myslel jsem, že to natírají barvou, co se s ní malují přechody pro chodce. Ta přece vydrží dlouho. Teď je ale jasné, že to natřeli nějakou obyčejnou barvou. Za takovou práci bych nezaplatil ani korunu,“ míní Jan Staněk.