V prvním případě napadl had sedmileté dítě u jednoho z tamních penzionů. Uštkl ho do prstu. „Rodiče to viděli, potvrzují, že šlo skutečně o zmiji. Zavolali záchrannou službu, transport do prachatické nemocnice se obešel bez komplikací,“ popsala krajská mluvčí zdravotnické záchranné služby Mária Svobodová. Doplnila, že sanitka musela vyjet i pro třiadvacetiletou ženu, která byla uštknuta do kotníku, když v trávě u silnice na plaza šlápla. Podle informací Deníku její tvrzení, že poznala zmiji, potvrzovaly charakteristické znaky pro uštknutí tímto hadem. „Byla transportována na internu do Sušice,“ doplnila Svobodová.

Právě na Šumavě je z celého kraje největší šance, že narazíte na zmiji. Plachý had před vámi bude prchat, ale v sebeobraně může kousnout. Jako se to tu letos stalo už třikrát. Zachovávejte proto opatrnost a noste vhodné oblečení – dlouhé kalhoty a pevnou kotníkovou obuv. Nesahejte do děr, kam není vidět, a nesedejte si na předem nezkontrolovaná místa.

Zmijí kousnutí poznáte podle dvou malých ranek, které posléze získají nafialovělý lem. Pokud je v rance jed, dochází k otoku s centrálním bledým místem. Mohou se však objevit i komplikace, jako je výrazný otok a dechové potíže a také infekce v ráně.