Rychlejší cesta do Prahy díky plnému zprovoznění Ejpovického tunelu nebo nové vlaky na trase z Plzně do Horažďovic. To jsou hlavní změny, které přinese nový jízdní řád Českých drah. Začne platit 9. prosince.

Největší změna v regionální dopravě čeká trať Plzeň - Horažďovice. Od ledna 2019 tam bude nasazeno devět nových elektrických jednotek řady 650 RegioPanter vyrobených společností Škoda Transportation. Nově budou vyjíždět a končit na stanici Plzeň - Jižní Předměstí. „Nové vlaky významně zvýší komfort cestujících. Jsou klimatizované, nabízejí Wi-Fi, zásuvky a další komfort,“ sdělil Tomáš Ignačák, místopředseda představenstva Škoda Transportation.

Novinkytrať Plzeň - Horažďovice dostane nové elektrické jednotky RegioPanter, které budou končit na stanici Plzeň Jižní Předměstí
trať Radnice - Plzeň hl. n. se prodlouží o zastávku Chrást u Plzně
trať Plzeň - Železná Ruda - Alžbětín posílí ve všedních dnech o čtyři páry nových vlaků v úseku Plzeň hl. n. Přeštice a zpět

Devět jednotek stálo více než miliardu korun, většinu hradilo ministerstvo dopravy. Vzhled RegioPanterů si vybrali sami obyvatelé. „Zdobí je kombinace modré, zelené a žluté, tedy barvy Plzeňského kraje,“ upřesnil hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard. Kromě trati Plzeň Horažďovice budou nové stroje jezdit částečně i na lince Plzeň Pňovany.

Další významná změna čeká trať Plzeň Radnice. Prodlouží se o zastávku Chrást u Plzně a cestující na ní stráví oproti současným 51 minutám o tři minuty delší čas. Jízdné zůstane stejné.

Jízdní řád Českých drah nepočítá s tratí Svojšín Bor, kde nebyl objednán žádný vlak. Doprava je možná autobusem.

České dráhy také nebudou nadále provozovat dálkové vlaky na trati Plzeň Žatec, kterou obsluhuje soukromý dopravce GW Train Regio.

Většinu ostatních tratí čekají jen drobné změny ať už časů nebo četnosti jízd vlaků regionální dopravy v návaznosti na vlaky dálkové.

RYCHLEJI NEŽ AUTEM

„Od nového jízdního řádu dochází také k podstatnému zrychlení dopravy směrem do středních Čech. Díky Ejpovickému tunelu pojedou rychlíky z Plzně do Rokycan pouze 11 minut, do Hořovic 32 minut a v centru Prahy budeme za hodinu a 20 minut,“ řekl Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro obchod.

Osobní vlaky urazí trasu Plzeň Rokycany za 15 minut, a zrychlí se tak i cesta do Ejpovic, Mýta a dalších míst v tom směru. „Cesta vlakem do centra Plzně tak bude z mnoha směrů rychlejší než cesta autem,“ uzavírá Michal Štěpán.