Odvolávám, co jsem odvolal, a slibuji, co jsem slíbil. Slavný výrok popleteného krále z kultovní české pohádky připomíná rozhodování městské rady o provozování zvířecího útulku. Oficiálně jej od ledna spravuje Městská policie Plzeň, ale zda je to správně podle zákona, je ve hvězdách.

Strážníci se k útulku dostali jako slepí k houslím vloni v létě, kdy jejich angažmá ohlásil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD) jako politické rozhodnutí. Argumentů ani vysvětlení proč se nikdo nedočkal.

Výhrady měla nejen opozice prostřednictvím TOP 09, ale i koaliční Občané patrioti. Michal Vozobule z topky opakovaně kritizoval zrušení tendru radnicí, čímž měl být porušen zákon o veřejných zakázkách. Právník Ludvík Rösch (Občané patrioti) prohlásil, že strážníci by útulek vést neměli, a trval na výběrovém řízení.

Mário K. u vazebního soudu
Podezřelý ze smrti taxikáře je už obviněný. Skončil ve vazbě

O tehdejším důvodu zrušení zakázky šlo jen spekulovat, a to ve smyslu, že vyhlášené výběrové řízení nevyhrál ten správný účastník. Radní zřejmě raději celou veřejnou zakázku zrušili a provoz svěřili městské policii. Jenže antimonopolní úřad zahrozil pokutou a zahájil s radnicí správní řízení.

Oč šlo? Do tendru se přihlásily tři subjekty: dosavadní provozovatel útulku Spolek (dříve Liga) na ochranu zvířat, Naděje pro kočky a ještě Dobrovolný svazek obcí Mikroregion Radnicko, jenž provozuje útulek v Němčovicích. Jenže Liga byla pro nesrovnalosti vyloučena a hodnotící komise doporučila Naději pro kočky. Vzápětí raději radnice řízení zrušila.

V pondělí se radní pokusili zrušený tendr vrátit do hry a odhlasovali jeho pokračování. Pak se zjistilo, že to nejde, a tak večer své ranní rozhodnutí zase zrušili.

Dlouhá ulice (Lobzy) rekonstrukce
V Dlouhé ulici vyrostou nová stání i chodníky

Co bude dál? Strážníci povedou útulek do doby, než se znovu rozhodne. Naděje pro kočky nemá problém útulek převzít. „Jsme na to připraveni,“ potvrdila šéfka spolku Helena Straková. Předseda Mikroregionu Radnicko Karel Ferschmann se usmívá. „Záleží, co v Plzni na radnici vymyslí, protože tam jsou velcí myslitelé. Nikam se necpeme, ale dali jsme jim zajímavou nabídku,“ řekl.

Primátor Zrzavecký v pondělí na telefon nereagoval, mluvčí magistrátu Eva Barborková uvedla, že byla snaha o zrušení dřívějšího rozhodnutí městské rady.