I to se včera dozvěděli návštěvníci stánku nazvaného Žluté týdny, který stál v Plzni U Branky. Zde pracovníci Zdravotního ústavu v Plzni budou ještě i zítra a v sobotu informovat o nebezpečnosti žloutenky typu a A a B. „Právě lidé cestující do zahraničí mají o očkováni proti žloutence největší zájem,“ informovala pracovnice Zdravotního ústavu Daniela Fránová.

O očkování se včera u stánku zajímala například Petra Chaloupková z Plzně. „Určitě nechám proti žloutence typu A očkovat svého tříletého syna,“ uvedla. Proti žloutence B je totiž chráněný, protože od roku 2001 bylo v Česku rozhodnuto o plošném bezplatném očkování kojenců a dvanáctiletých dětí.

Béčko je totiž nebezpečnější, je přenosné krví a pohlavním stykem a následkem onemocnění může být chronický zánět jater, který může přejít do cirhozy nebo rakoviny jater.

Lidé si mohli včera u stánku vyzvednout i letáček použitelný k očkování proti oběma typům žloutenky se slevou deseti procent. „Očkuje se ve třech dávkách, druhá následuje měsíc po první, za pět měsíců je nutné píchnout třetí dávku, z nichž každá přijde na 1500 korun, takže lidé s letáčkem ušetří 450 korun,“ vysvětlila Fránová. Včera rozdali organizátoři osvětové akce každou hodinu několik desítek letáčků.

Zájemci se mohli u stánku dovědět i to, že ještě před padesáti lety byla žloutenka typu A v Česku běžným onemocněním. Dnes už je situace díky zlepšujícím se hygienickým podmínkám rapidně lepší. Loni v Plzeňském kraji hepatitidou ´áčkem´ onemocněli 4 lidé, v republice jich bylo 132. Béčkem ochořelo v Česku 304 lidí, v Plzeňském kraji pak 9.

Problémem áčka, je, že nemocný člověk je nakažlivý pro své okolí již několik dní před vypuknutím onemocnění. Onemocnění se pak snadno šíří. V loňském roce si většina nemocných v Česku přivezla žloutenku jako nevítaný suvenýr ze zahraničního pobytu. Co se týče „béčka“, začíná se zvyšovat počet osob, které se nakazí sexuálním kontaktem.