Tehdy se do soutěže přihlásila jeho dceřiná společnost RegioJet, která dnes jezdí na trase Praha - Ostrava.

Hejtmanství vypíše výběrové řízení na tratě Plzeň - Cheb a Plzeň - České Budějovice příští rok, další by měla následovat. „Přihlásíme se do obou, ale počítám, že budeme soutěžit s dalšími minimálně pěti dopravci,” míní Jančura, podle něhož zatím příliš jiných podobných tendrů není. „Plzeňský kraj se jako první rozhodl skoncovat s monopolem ČD,” podotkl podnikatel. Včera měl kvůli plánovanému tendru schůzku s hejtmanem Milanem Chovancem (ČSSD). „Jinde se o tom zatím jen mluví, Plzeňský kraj je první, který už podnikl konkrétní kroky,” chválí Jančura.

„Budějovická a chebská větev představují dvacet procent rozsahu dopravy a 1,8 milionu vlakokilometrů,” upřesňuje náměstek hejtmana pro dopravu Jaroslav Bauer (ČSSD) s tím, že výběrová řízení bude hejtmanství vypisovat spolu se sousedními kraji. „Jinak by to dopadlo tak, že by vítěz dojel na hranice Jihočeského nebo Karlovarského kraje a dál by pokračovaly ČD,” dodal Bauer.

Vítěz soutěže by měl na tratích jezdit přibližně deset let, a to nejdříve za několik let - v roce 2014. Oznámení o mezinárodním tendru musí totiž podle předpisů EU rok viset na úřední desce v Bruselu. „Dopravce má navíc dva roky na pořízení souprav přímo na míru kraji,” vysvětluje majitel Radim Jančura.

Velké úspory si ale vedení kraje od konkurence na kolejích neslibuje. „Nebude to o ceně, ale o komfortu. Podmínkou bude totiž nasazení nových souprav,” upozorňuje hejtman Chovanec. Za přibližně stejnou částku, kterou kraj regionální železnici dotuje, by tak cestující měli mít k dispozici pohodlnější vlaky.

Jediná trať, u níž je jisté, že se v příštích deseti letech soutěžit nebude, je trasa Plzeň - Domažlice. Právě na této trati totiž ČD slíbily nové vlaky. První vyjedou příští rok v říjnu, jde o polské soupravy PESA. „Už měly být letos, České dráhy jsou ve skluzu,” připomněl náměstek Bauer.

Firma RegioJet podávala před dvěma lety stížnost k Evropské komisi kvůli zrušení tendru, teprve letos v lednu se k ní vyjadřovaly jednotlivé kraje, od té doby vše leží v Bruselu. „Nic nového zatím není. Tam to trvá vždy dva až tři roky,” podotkl Jančura.

Tendry na železnici

V příštím roce bude vypsáno výběrové řízení na trasy Plzeň - Cheb a Plzeň - České Budějovice.
Následovat by měla trať Plzeň - Klatovy a Plzeň - Žatec.
Teprve potom přijdou na řadu regionální lokálky, například Domažlice - Horažďovice, Domažlice - Klatovy, bezdružická či mirošovská trať.
V roce 2019 by mělo být vysoutěženo 60 % všech tratí.