Pozvání přijala také Dagmar Havlová, přestože divadlo nakonec jméno jejího manžela nenese. „Není mi to líto, ani jsem za to nijak neplédovala," řekla Havlová.

Primátor Martin Baxa, který ve foyer vítal hosty, neskrýval dojetí, a to ani na jevišti. „Je to událost a dojetí k tomu asi patří. Poslední divadlo na zelené louce se otevíralo před 29 lety," podotkl. Připomněl také, že to byli zejména tehdejší náměstkyně pro kulturu Marcela Krejsová a exředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian, kdo ´dlouhodobě, sveřepě a nakonec úspěšně divadlo prosazovali´.

Ministr kultury Daniel Herman přiznal, že je pro něj čest otevírat nové divadlo. „Je krásné a myslím si, že když otevíráme nová divadla, je to známka dobrých časů," míní.

Ve foyer zaznívala zejména slova chvály a uznání, dámy v krásných róbách nešetřily úsměvy, pánové si potřásali rukama. A samozřejmě nechyběl sekt a po představení i raut.

Divadlo působí velmi honosně, vše je sladěné. Uvaděčky dokonce mají kostýmky se sáčkem v oranžovohnědém tónu, jako je část fasády divadelní budovy.

Pozvání přijala také ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Přiznala, že v je v Plzni v divadle poprvé. „Ale v pátek sem s manželem přijedeme na Magický kolotoč na náměstí," zmínila.

Veřejnosti byla úterní premiéra uzavřena, mohli se ale zapojit do průvodu Vendelín, jehož tradici chce ředitel Divadla J. K. Tyla Martin Otava založit. Jde o odkaz na osobnost nejen plzeňské divadelní scény Vendelína Budila. „Chceme velikány tohoto typu polidštit, proto není naším patronem Budil, ale Vendelín. Je to důvěrné, rodinné a vřelé," vysvětlil Otava, v pořadí 28. ředitel DJKT. Přímý přenos Prodané nevěsty viděli také lidé v Pekle či doma v televizi na ČT Art.

První premiéra se v divadle odehraje už tuto sobotu, na programu je Flamendr. Tou pravou zatěžkávací zkouškou pro techniku i pracovníky divadla ale bude až Mezinárodní festival Divadlo. „Velká část festivalu se bude odehrávat v Novém divadle," řekl ředitel festivalu a bývalý šéf DJKT Jan Burian. Ten sice loni odešel do Národního divadla v Praze, ale do Plzně podle svých slov jezdil každý týden řešit záležitosti spojené s dostavbou nové scény. „Bylo mi 28 let, když jsem nastoupil a 27 let jsem tu pracoval a tvořil. Nyní začíná nová éra. Tak zlomte vaz!" popřál Burian.