Část peněz vybraná z plzeňského hazardu má skončit u sportovců. V porovnání s investicemi města do fotbalového stadionu nebo dalších městských sportovišť jde sice o drobné peníze, pro malé kluby věnující se sportu například v sokolovnách nebo na různých pláccích ale může jít o důležitou pomoc.

Podle nové strategie by měly radnice zatím čtyř velkých městských obvodů (Lochotína, Slovan, centra města a Doubravky) začít odvádět každý rok deset procent z příjmů, které jim přinesou do pokladen herny na jejich území. „Peníze shromáždíme ve fondu rezerv a celkovou částku pak poskytneme na investice některému z malých klubů, který si nemůže dovolit například šatny nebo sprchy, nebo je má ve špatném stavu," vysvětlil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD). Podle něj jde o částku 6,6 milionu korun ročně.

Naplánované příjmy z hazardu pro roky 2016, 2017 a 2018
První městský obvod (Lochotín) 18,3 milionu korun

Druhý městský obvod (Slovany) 14,3 milionu korun

Třetí městský obvod (centrum) 23,9 milionu korun

Čtvrtý městský obvod (Doubravka) 9,8 milionu korun

Z toho odevzdají do sportu 10%, tedy 6, 6 milionu korun.

Radní pro sport Michal Dvořák (OPAT) říká, že to je šance pro tělovýchovné a sokolské jednoty a další organizace dosáhnout na investiční peníze. „Vznikl by grant, ze kterého by mohlo být opraveno 60-80 tělocvičen, sokoloven a podobně," uvedl Dvořák.

Starostové velkých obvodů už s nápadem souhlasili, Slovany a Doubravka k tomu mají platné usnesení. „Víceméně jsme se na tom s městem už domluvili," potvrdil i starosta třetího plzeňského obvodu Radislav Neubauer (ČSSD). Obvod podle něj poskytuje další peníze na provoz sportovních klubů, například bazénu v Kozinově ulici poskytl na provoz asi milion korun. „Usilujeme o to, aby si ho převzalo město, znovu k tomu otevíráme jednání a doufám, že do konce roku se to vyřeší," potvrdil Neubauer.

Hazard přináší miliony

Plzeň má z hazardu milionové příjmy. Vloni inkasovala více než 145 milionů Kč, z toho necelých 122 milionů rozdělila obvodům. V roce 2013 to bylo ještě více: město zkasírovalo více než 150 milionů, obvody z toho dostaly necelých 147 milionů korun.

Proti těmto číslům jsou příjmy obvodů naplánované radnicí pro příští tři roky malé, pravděpodobně se ve skutečnosti vybere z hazardu mnohem více. Jenže obvodům stanovila radnice fixní částky, které dostanou, zbytek si nechá magistrát. „Fixní částka pro příští tři roky pro všechny obvody činí 73 milionů korun, z toho čtyři největší obvody dostanou 66 milionů korun," potvrdil Kotas. Nižší částky jsou podle něj naplánovány proto, že se očekává, že Ministerstvo financí ČR začne rušit jím povolené licence na automaty.