„Chytťe ho, je to zloděj!“ křičí běžící žena. Před ní prchají dva muži. Jeden z nich má plnou bundu kradeného zboží. Kolemjdoucí ale jen přihlížejí. Zdá se vám, že to je scéna z filmu? Omyl, přesně tohle se stalo tento týden ve Veleslavínově ulici v centru města majitelce kadeřnictví Janě Maškové. Podle ní by měla být její příhoda zejména varováním pro ostatní.

„Neznámý muž vstoupil dovnitř a začal brát kosmetické přípravky z vitríny a strkat si je pod bundu. Za rohem čekal druhý, který mne odstrčil, když jsem řekla, ať to vrátí. Pak začali utíkat,“ vysvětluje žena.

Zloděje pronásledovala ulicemi až k Saskému mostu. „Támhle běžel, má plné kapsy,“ pokřikovali na ni kolemjdoucí. Nikdo z nich ale nezasáhl. „Ulicí šli i mladí muži, kteří mohli pomoci. Nikoho to však ani nenapadlo,“ vypráví rozčílená žena, která vzniklou škodu odhadla na tři tisíce korun. V kadeřnictví už se nyní bude podle svých slov zamykat a zákazníkům nezbyde než klepat.

Podle psychologa Karla Bröckla je lhostejné jednání kolemjdoucích způsobeno různými faktory. „Může pramenit například z obavy z vlastní újmy. Příkladem je příběh střihače TV Nova Michala Velíška, který byl zastřelen, když pomohl ohrožené ženě, “ vysvětlil.

Ve městě ale nejsou podobné krádeže nic neobvyklého. „V úterý mi přímo v obchodě ukradli mobilní telefon, který jsem si odložil na pult,“ přidává se majitel antikvariátu z téže ulice Miroslav Vokáč. „Stává se mi, že přijde skupinka lidí, kteří předstírají zájem o vystavené zboží. Když si jej nechají ukázat, někdo z nich vezme například hodiny a uteče s nimi. Kdybych se ale za ním rozběhl, zbylí členové skupinky mi rozkradou zbytek obchodu,“ stýská si Vokáč. Podobnou zkušenost má i prodavač z protějšího obchodu pro akvaristy Antonín Jílek.

„Už jsem stejným způsobem přišel o mobilní telefony, 20 tisíc korun v hotovosti a nedávno mi dvě dívky romské národnosti ukradly brýle a ještě zvenku zaťukaly na výlohu a ušklíbaly se,“ popsal. Lidé podobné krádeže na policii nehlásí. „Připadá mi to jako ztráta času. Strávíte na policii tři hodiny a přístup policistů se mi zdál být dost laxní,“ míní Mašková.

Stejný názor má i prodavač Jílek. „Musím prostě na věci dávat velký pozor. Mobil asi začnu nosit neustále v kapse,“ uvažuje. Podle policie je ale nenahlášení krádeže chybou. „Lidé by měli krádež nahlásit vždy. Dokáži ale pochopit, že pokud přišli o věc za několik stovek korun, zvažují, zda jim to za to stojí,“ řekl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej s tím, že centrum města mají během dne na starosti dva až tři pěší policisté a jedna autohlídka, která ale musí plnit i další úkoly v jiných částech města.

Zřejmě jediným, komu se podařilo zadržet prchajícího zloděje na ulici, byli městští strážníci. „Chytili muže, který u mě v obchodě ukradl mlýnek na kávu,“ pochválil je majitel starožitnictví Vokáč.