První samoobslužná boudička se objevila v roce 2019 v Liblíně na Rokycansku, kde žije autorka projektu, farmářka Michaela Němcová. Budky od té doby využívají majitelé domácích mazlíčků na řadě míst po celém Plzeňském kraji. Najdou tam krmení pro ptáky, králíky a hlodavce, pamlsky pro psy a někdy nabídku oživí i bylinky. Cena za balení je jednotná, zákazníci platí 40 korun.

Michala Němcová byla dlouho optimistkou a věřila ve slušnost lidí. V posledních týdnech začala být situace neúnosná. „Bohužel, jeden hlupák to dokáže zničit všem poctivým. Vzhledem k tomu, že se množí krádeže peněz z kasiček umístěných v našich prodejních boudičkách, jsme nuceni postupně přestat přijímat platby v hotovosti. Není totiž v našich silách nadále opravovat či vyměňovat poškozené kasičky a řešit tyto události s policií,“ říká autorka projektu s tím, že přechází na platby pomocí QR kódu nebo na účet.

Majitelku boudiček nejvíc mrzí, že děti přijdou o možnost učit se poctivosti. „Když jsem viděla malé děti, jak si radostně vzaly balení z boudičky pro svého mazlíčka a mohly hodit peníze do kasičky, učily se tím poctivosti a měly radost v očích. To mi trhá srdce,“ dodává.

Zpráva o řádění zlodějů vyvolala bouřlivé reakce na facebookovém profilu projektu. „Vždy platím přes QR kód, aby se platba dostala tomu, komu náleží a ne tomu “odpadu”, který dokáže okrást lidi, kteří dělají něco pro dobro zvířátek,“ napsala zákaznice Jitka. „Je mi to tak lito… Moc jsem vám věřila a vašemu nápadu, ale pořád se ozýval můj vnitřní hlas, pesimismus, že tohle fungovat na bázi poctivosti nebude, protože prostě jsme v zemi, kde jsou i takováto individua,“ okomentovala příspěvek Karolína.

Samoobslužné prodejní boudičky najdou majitelé domácích mazlíčků například v Hlohovicích, Němčovicích, Radnicích, Rokycanech, Oseku, Horním Liblíně, Břasích a v Kozojedech.