„Neoprávněnými odběry plynu je v Plzni známý například pavlačový dům na Jateční třídě, kde černé přípojky před časem objevili pracovníci plynárny. Lidé namontují místo plynoměru takzvanou propojku, a když se na to přijde, tvrdí, že jim plombu někdo utrhl,“ říká pracovník jedné ze specializovaných firem Roman Starec.
Podle něj je neuvěřitelné, co lidé dokáží vytvořit. Plyn vedou například gumovou hadicí nebo různými plastovými trubkami. Někdy používají i duši z kola a spoje zalepí obyčejnou izolační páskou. „Když pak začne plyn ucházet, může se vytvořit výbušná směs. Pak stačí, aby někdo zazvonil, škrtnul zapalovačem nebo aby praskla žárovka, a dům může vyletět do povětří,“ vysvětluje Starec.
Přestože krádeží plynu co do počtu výrazněji nepřibývá, způsobená škoda vzrostla dvojnásobně. Nejčastěji plyn načerno odebírají domácnosti. „V Plzeňském a Karlovarském kraji jsme za prvních osm měsíců letošního roku odhalili sedm případů neoprávněných odběrů plynu. V roce 2008 to bylo celkově deset případů. Během letoška však ve srovnání s uplynulým rokem již dvojnásobně vzrostla způsobená škoda, která v regionu aktuálně dosahuje téměř 700 tisíc korun,“ říká mluvčí společnosti RWE Simona Hladíková.
Černé odběry většinou odhalí sami plynaři. „Prověřujeme případy, kdy nesedí spotřeba za určité období nebo když jsou ve vyúčtování nesrovnalosti.
Někdy se ukáže, že jde o neoprávněný odběr, jindy se může přijít na to, že je porucha na plynoměru. Sledujeme i spotřebu odběratelů, kteří už byli v minulosti kvůli černým odběrům odpojeni,“ vysvětlila Hladíková.
Plynaři ale zaznamenali i případy, kdy načerno plyn odebírají firmy a právnické osoby. „Všechny odhalené případy předáváme policii. V krajních případech může za neoprávněný zásah na plynovém zařízení hrozit i trestní stíhání za obecné ohrožení,“ dodává Hladíková.
Na Plzeňsku se krade i elektřina. Počet černých odběrů vzrostl letos v regionu o sedm procent. Přičemž 80 procent černých odběratelů tvoří domácnosti, zbytek firmy. „Na odhalení neoprávněných odběratelů používáme moderní technické metody, které nemohu blíže specifikovat. Prověřujeme i anonymní upozornění nebo případy, kdy se najdou nesrovnalosti ve spotřebě,“ informovala mluvčí skupiny ČEZ pro západní Čechy Petra Kazmířová.
Elektřinu odebírají načerno zejména sociálně slabší rodiny či jedinci. Firmy chtějí tímto způsobem ušetřit výdaje v době hospodářské krize. Neodborně připojená elektřina ale může skončit i tragédií. Kvůli špatnému spoji mohou třeba vyhořet rozvody elektřiny v celém domě, v krajním případě pak může zkrat způsobit požár.