Vloupání do chat a chalup v kraji setrvale klesá. Tento trend potvrdily první tři měsíce letošního roku. Zatímco vloni od ledna do března zloději vykradli 74 chatek, tak letos za stejné období to bylo „pouhých" 33 rekreačních objektů. Podle odborníků policisté řeší méně vloupaček hlavně kvůli větší zodpovědnosti majitelů.

„Lidé investují do zabezpečení, kvalitní zámky a bezpečnostní dveře zloděj jen tak nepřekoná. Důležité je ale myslet i na zabezpečení třeba kůlny, odkud může zloděj lehce získat nářadí, které pak použije na vloupání do chalupy," uvedl bezpečnostní expert Jan Hrnčíř.

Jaroslav Kouba chataří na severním Plzeňsku. Chatu pečlivě zazimovává. „Nenechám tam nic, co není přibité nebo přišroubované. Odvážím všechno, od nářadí přes rádio po talíře a hrnce. Většina těch věcí se mi vejde do sklepa v bytovce. To, co ne, můžu uskladnit u známých, už to tak dělám několik let," řekl Kouba.

Majitelé chat jsou zodpovědnější, což potvrzuje pokles krádeží

Pana Jaroslava zatím chtěli vykrást jednou. „Vytrhli okenice a vlezli dovnitř oknem, jenže neměli co odnést. Okenici a okno jsem opravil ještě v zimě, stálo mě to pár stovek. Soused tenkrát dopadl hůř, přišel o televizi i nějaké nářadí," vzpomínal muž.

Někdy ale právě lidé zlodějům nahrávají sami. Ať už tím, že v objektu nechávají cennosti, ale i tím, že na zabezpečení chalupy tolik nemyslí. „Velkou chybou je například nechat u chalupy volně ležet žebřík. I když pak máte na oknech v přízemí mříže, zloděj použije žebřík a vyšplhá se do patra, kde už mříže na oknech nejsou," doplnil Hrnčíř.

Předjaří a zima jsou pro vykradače velmi výnosné. Chataři totiž své objekty s prvními teplejšími dny zbavují zimního zabezpečení, ale nepobývají v nich ještě tak často, aby zloděje odradili. „Zloději mají dostatek času a klidu se do chalupy vloupat a tam si vybrat, co potřebují," vysvětlil Hrnčíř.

V roce 2014 byly nejkritičtějšími měsíci březen a prosinec, o rok později to byl leden a duben.