"Až do konce dubna řidiči zaplatí za první tři hodiny pět korun," řekl novinářům primátorův náměstek Petr Náhlík (KDU-ČSL). Zlevněné parkovné zavedlo město loni v létě, kdy byla kvůli rekonstrukci povrchů a opravám tramvajové trati rozkopaná řada ulic v centru, a dočasně tak ubyla parkovací místa v ulicích.
Původně mělo levnější parkovné platit do konce prázdnin, poté ho radní prodloužili do konce roku. Termín dalšího prodloužení zlevněné sazby do konce dubna souvisí s ukončením rekonstrukcí v historickém jádru. O tom, že by i pak zůstalo parkovné levnější, město zatím neuvažuje. "Možné je všechno, zatím jsem ale takový návrh nezaznamenal," řekl Náhlík.
Normální sazba je v Rychtářce, která má kapacitu 447 míst, ve dne deset korun za hodinu, v noci je poloviční. Dokud radnice loni parkovné nesnížila, řidiči parkovací dům příliš nevyužívali. I když se parkování zlevnilo, parkovací dům nebývá zaplněný a lidé hromadně odstavují auta na různých neplacených plochách, například pod mostem Generála Pattona, kde stojí denně i více než 150 aut.
Město musí stále platit
Parkovací dům postavilo město a soukromý subjekt jako PPP projekt. Stavba přišla na 250 milionů korun, které platila soukromá firma. Parkovací dům bude také 19 let pro město provozovat. Plzeň má po tu dobu investorovi platit téměř 20 milionů Kč ročně; peníze za parkovné inkasuje město. "Město musí stále platit. To, co nevybere na parkovném, musí zaplatit z vlastní kasy," řekl Náhlík na dotaz, zda by parkovné nemohlo zůstat snížené i po dokončení rekonstrukcí ulic v centru.
Kromě Rychtářky je od loňska v centru v provozu také nový parkovací dům u Nového divadla se zhruba 170 místy. Tam ale sleva na parkovném neplatí.
Radnice zároveň postupně rozšiřuje zóny placeného parkování v širším centru města o další ulice, od letoška ale také sjednotila ceny rezidenčních parkovacích karet. Místo dosavadních sazeb od 700 do 3500 za rok se nyní platí všude jen 700 korun.