VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší internetové stránky obcí? Jiné v kraji, jiné v zemi

PLZEŇ -Chtějí–li krajská města a obce uspět v celostátním kole soutěže Zlatý erb o nejlepší internetové stránky, musí porota regionálního kola pozměnit hodnotící kritéria. Bez toho regionální vítězové v republikovém srovnání neuspějí. Myslí si to starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann, který loni usedl v porotě celostátního kola. V něm vítězové z Plzeňského kraje propadly.

1.2.2008 1
SDÍLEJ:

Obec Němčovice se letos uchází o Zlatý erb v kategorii elektronických služeb. Porotu chce zaujmout tím, že bude na internetu vysílat přímé přenosy z jednání zastupitelstva. První přenos byl velmi úspěšný.Foto: www

Loni se vítězem krajského kola staly ve třech vyhlášených kategoriích Kasejovice, Hradiště a Vochov. V celostátním kole ale skončily na 10 . a dvakrát na 15. místě z patnácti účastníků v každé kategorii. Letos se do soutěže opět hlásí.

„Stránky se vyvíjí a jsou aktuální. Když se jim tak věnujeme, není důvod, proč je nekonfrontovat s cizími weby,“ vysvětluje důvod opětovného přihlášení do soutěže starostka Kasejovic Marie Čápová. Dva dny po přihlášení města do soutěže si ale narychlo nevybavila, jaké změny za rok stránky zaznamenaly. Ví to prý najatý webmaster.

Podle Ferschmanna, jehož obec skončila v roce 2006 na čtvrtém místě celostátního kola, jsou stránky loňských krajských vítězů včetně Kasejovic dobré. V republikovém kole by podle něj ale opět neuspěly. To, co chybělo loni, prý chybí i teď. „Požadavky národní poroty jsou totiž podstatně vyšší než u krajské,“ vysvětlil Ferschmann.

Podle něj klade republiková porota maximální důraz, aby na stránkách byly povinně zveřejňované informace, což prý chybí většině obcí. Velkým nedostatkem prý je, když si uživatel kvůli prohlížení úředních desek musí instalovat další programy. Důležité je i hledisko bezbariérového přístupu především pro slabozraké a barvoslepé. Svoji roli má i test, jak obec reaguje na žádost o informaci.

„Vím, že k některým z uvedených kritérií se přihlíží i na krajské úrovni. Myslím ale, že málo. A také mám dojem, i když nepodložený, že se občas kouká i na další aktivity obce, které s internetovou prezentací nesouvisí. Přidávají se prostě bodíky za sympatie,“ naznačil starosta Němčovic.

Podle pravidelné členky krajské poroty a náměstkyně hejtmana Olgy Kalčíkové je a bude posuzování kvality webu na základě poskytování bodů porotou vždy subjektivní. Nemyslí si ale, že by bylo v rozporu se zadáním. „Každý porotce dává hodnocení ve vymezené škále v předem zadané oblasti, jako je třeba ovládání webu, úřední deska či výtvarné zpracování. Nemůžeme dávat víc bodů a v jiných oblastech, než je v zadání. Já ale třeba přidávám i slovní komentář,“ vysvětlila Kalčíková s tím, že porotci vytváří hodnocení sami a nedomlouvají se.

Zlatý erb o nejlepší webové stránky a nejlepší elektronickou službu se letos pořádá už desátým rokem. Přihlášky se dávaly do středy. V Plzeňském kraji je zaslalo osm měst a 20 obcí. Jsou mezi nimi i Ferschmannovy Němčovice. Nesoutěží však v kategorii o nejlepší obecní web, ale jen v kategorii elektronických služeb.

Podle Kalčíkové měla soutěž smysl hlavně v prvních ročnících. „Obce a města s internetovými stránkami začínaly a přirozená soutěživost je nutila stránky založit v určité kvalitě a obnovovat. Teď si myslím, že většina obecních webů je velmi hezkých a rozdíly nejsou tak velké. Nicméně internetové aplikace a grafika se zlepšuje a modernizuje, takže i teď soutěžení přináší zlepšování,“ říká Kalčíková.

Mimo ocenění a diplomu získávají vítězové i věcné ceny, jako jsou paměťové karty, mp3 přehrávače, tiskárny či dárkové balíčky od firem působících v oboru výpočetní nebo telekomunikační techniky.

Výzva starosty obce Němčovice Karla Ferschmanna:

"V letošním roce se do jubilejního, desátého ročníku prestižní soutěže webových stránek měst a obcí s názvem Zlatý erb přihlásila řada obcí. Zanedlouho započne pracovat i krajská porota, aby vybrala to nejlepší z přihlášených. Protože jsem měl tu čest být loni porotcem celostátního kola této soutěže a nakonec také i porotcem slovenské verze soutěže ZlatýErb.sk, mohl jsem porovnávat a hodnotit řadu skvělých, ale i velmi podprůměrných webových stránek ve finále obou soutěží. Jsem přesvědčen o tom, že pokud chceme, aby Plzeňský kraj reprezentovaly ty nejlepší weby, které by mohly uspět i mezi finalisty, je nutné, aby krajští porotci použili k hodnocení podobná základní kritéria a měřítka, jaká platí v celostátním kole této soutěže. Pokud se budou v kraji preferovat jiné hodnoty, skončí naše města a obce opět na konci této soutěže.

Loni v celostátním kole obsadily v kraji vítězné Kasejovice desáté místo z patnácti soutěžících, web Hradiště zůstal poslední a stejně tak Vochov se svojí elektronickou službou. To určitě už není náhoda. Ve finále soutěže byl kladen největší důraz především na povinně zveřejňované informace. Tímto testem neprošlo osmdesát procent soutěžících měst a o něco menší procento obcí. Správné informace na toto téma lze najít na webu pro otevřenost veřejné správy www.otevrete.cz. Další "vadou" bylo, když k prohlížení dokumentů úředních desek bylo potřeba instalovat další programy. Důležitým hlediskem byl také bezbariérový přístup na weby, především pro barvoslepé a slabozraké nebo pro tělesně postižené, kteří z různých důvodů nemohou používat myš. Základní chybou je např. pokyn: Vyplňte údaje označené červeně. Grafika webu je již posuzována subjektivním okem jednotlivých porotců a jejich hodnocení má většinou menší bodový koeficient. Určitě však propadly weby, které měly např. bílý text na světle šedém pozadí nebo černý text na pozadí tmavě hnědém. Je třeba mít také na paměti, že titulní stránka není přebal knihy a že sebelepší webová služba, kterou v době své návštěvy porotce hledá a nenajde, je hodnocena tak, jako kdyby neexistovala. Jednoduchá a přehledně uspořádaná titulní stránka to je ta, kde čtenář nalezne rychle potřebné základní informace a to bez zbytečného klikání myší na fotografii obce přes celou stránku, která se vám napoprvé objeví. Pak máte jistotu, že bude častým návštěvníkem vašeho webu. A o to nám přece všem jde. Přeji upřímně všem našim soutěžícím městům a obcím hodně úspěchů."

Autor: Jiří Kokoška

1.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači ostatního zboží v prodejnách prodavač/ka - prodejna krmiv. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: prac. poměr na dobu neurčitou, prac. doba 8-12, 13-17 hod., práce na PC, dovolená 4 týdny, výkonostní odměny. Pracoviště: Jana ticová, dobřany, Náměstí T. G. M., č.p. 113, 334 41 Dobřany. Informace: Antonín Tic, +420 608 960 765. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 30 000 Kč Zámečníci strojů STROJNÍ ZÁMEČNÍK 150 KČ / HOD ČISTÉHO - PRAHA HORNÍ POČERNICE. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pro významný podnik přijmeme STROJNÍHO ZÁMEČNÍKA , Místo výkonu práce: PRAHA 20 – Horní Počernice, , , Požadujeme: , - vyučení ve strojním oboru výhodou, - praxe v oboru , - orientaci ve výkresové dokumentaci , , Nabízíme: , - Dlouhodobou spolupráci na HPP ve stabilním podniku , - ubytování v místě výkonu práce, - možnost záloh , - možnost přesčasů , , Plat: , 150,-/hod. čistého , , Nástup IHNED, , V případě zájmu volejte či pište na tel: 777 743 051 nebo zasílejte své životopisy na email : plzen@markmont.eu. Pracoviště: Markmont s.r.o. - plzeň, Poděbradova, č.p. 2842, 301 00 Plzeň 1. Informace: Nikola Paldusová, +420 777 743 051. Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč Prodavači potravinářského zboží prodavač/ka do bistra. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na DPČ, po zaučení HPP., Požadujeme spolehlivost, samostatnost, vysoké pracovní nasazení, výpis z TR. , Po zapracování k základní mzdě prémie., Po-Pá ranní 5.30 -14.00, Odpolední 7.30-16.00 hod. , Nástupní mzda 17.000,--, po zapracování prémie.. Pracoviště: Lahůdky jape s.r.o., Křimická, č.p. 809, 318 00 Plzeň 18. Informace: Malotová, +420 377 350 314. Výroba - Výroba Montážní dělník 18 000 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení Montážní dělníci montující mechanická zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce: Daikin Industries CZ s.r.o., Panasonic AVC Networks s.r.o., , Kontakt: Konopíková Lenka, tel.: 800 128 128 (Po - Pá 8:00 - 19:00), e-mail: nabor@awaglobal.cz; Osobní schůzka po telefonické domluvě., Jedná se o pásovou výrobu v elektrotechnickém průmyslu. Průkaz VZV výhodou., Nabízíme: možnost ubytování, týdenní zálohy.. Pracoviště: Awa europe se - kalikova 1, Kalikova, č.p. 298, 301 00 Plzeň 1. Informace: Lenka Konopíková, +420 800 128 128(po-pá8:00-19:00).

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dny otevřených dveří ZČU

Studentům ZČU pomůže akce s názvem Rok jedna

Hasiči cvičí zásah v novém železničním tunelu
4

FOTO: Hasiči cvičí zásah v novém železničním tunelu

Školáci tvořili mohylu

Horní Bříza - Kamennou mohylu, která má sloužit jako poselství pro příští generace, tvořili žáci Masarykovy základní školy v Horní Bříze.

Řádění vichřice na Tachovsku a vstupenky na královský Real: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 24. září 2018.

Viktoria dostala lekci od Jablonce

Jablonec, Plzeň – Fotbalisté Viktorie Plzeň nezvládli pondělní dohrávku devátého kola FORTUNA:LIGY a v souboji dvou účastníků evropských pohárů podlehli v Jablonci hladce 0:3.

ON-LINE: Ptejte se kandidátky do senátu Milady Emmerové (ČSSD)

V on-line rozhovoru Deníku bude ve středu 26. září od 13:00 hodin odpovídat na otázky čtenářů kandidátka do Senátu za ČSSD Milada Emmerová. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT