VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nejlepší internetové stránky obcí? Jiné v kraji, jiné v zemi

PLZEŇ -Chtějí–li krajská města a obce uspět v celostátním kole soutěže Zlatý erb o nejlepší internetové stránky, musí porota regionálního kola pozměnit hodnotící kritéria. Bez toho regionální vítězové v republikovém srovnání neuspějí. Myslí si to starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann, který loni usedl v porotě celostátního kola. V něm vítězové z Plzeňského kraje propadly.

1.2.2008 1
SDÍLEJ:

Obec Němčovice se letos uchází o Zlatý erb v kategorii elektronických služeb. Porotu chce zaujmout tím, že bude na internetu vysílat přímé přenosy z jednání zastupitelstva. První přenos byl velmi úspěšný.Foto: www

Loni se vítězem krajského kola staly ve třech vyhlášených kategoriích Kasejovice, Hradiště a Vochov. V celostátním kole ale skončily na 10 . a dvakrát na 15. místě z patnácti účastníků v každé kategorii. Letos se do soutěže opět hlásí.

„Stránky se vyvíjí a jsou aktuální. Když se jim tak věnujeme, není důvod, proč je nekonfrontovat s cizími weby,“ vysvětluje důvod opětovného přihlášení do soutěže starostka Kasejovic Marie Čápová. Dva dny po přihlášení města do soutěže si ale narychlo nevybavila, jaké změny za rok stránky zaznamenaly. Ví to prý najatý webmaster.

Podle Ferschmanna, jehož obec skončila v roce 2006 na čtvrtém místě celostátního kola, jsou stránky loňských krajských vítězů včetně Kasejovic dobré. V republikovém kole by podle něj ale opět neuspěly. To, co chybělo loni, prý chybí i teď. „Požadavky národní poroty jsou totiž podstatně vyšší než u krajské,“ vysvětlil Ferschmann.

Podle něj klade republiková porota maximální důraz, aby na stránkách byly povinně zveřejňované informace, což prý chybí většině obcí. Velkým nedostatkem prý je, když si uživatel kvůli prohlížení úředních desek musí instalovat další programy. Důležité je i hledisko bezbariérového přístupu především pro slabozraké a barvoslepé. Svoji roli má i test, jak obec reaguje na žádost o informaci.

„Vím, že k některým z uvedených kritérií se přihlíží i na krajské úrovni. Myslím ale, že málo. A také mám dojem, i když nepodložený, že se občas kouká i na další aktivity obce, které s internetovou prezentací nesouvisí. Přidávají se prostě bodíky za sympatie,“ naznačil starosta Němčovic.

Podle pravidelné členky krajské poroty a náměstkyně hejtmana Olgy Kalčíkové je a bude posuzování kvality webu na základě poskytování bodů porotou vždy subjektivní. Nemyslí si ale, že by bylo v rozporu se zadáním. „Každý porotce dává hodnocení ve vymezené škále v předem zadané oblasti, jako je třeba ovládání webu, úřední deska či výtvarné zpracování. Nemůžeme dávat víc bodů a v jiných oblastech, než je v zadání. Já ale třeba přidávám i slovní komentář,“ vysvětlila Kalčíková s tím, že porotci vytváří hodnocení sami a nedomlouvají se.

Zlatý erb o nejlepší webové stránky a nejlepší elektronickou službu se letos pořádá už desátým rokem. Přihlášky se dávaly do středy. V Plzeňském kraji je zaslalo osm měst a 20 obcí. Jsou mezi nimi i Ferschmannovy Němčovice. Nesoutěží však v kategorii o nejlepší obecní web, ale jen v kategorii elektronických služeb.

Podle Kalčíkové měla soutěž smysl hlavně v prvních ročnících. „Obce a města s internetovými stránkami začínaly a přirozená soutěživost je nutila stránky založit v určité kvalitě a obnovovat. Teď si myslím, že většina obecních webů je velmi hezkých a rozdíly nejsou tak velké. Nicméně internetové aplikace a grafika se zlepšuje a modernizuje, takže i teď soutěžení přináší zlepšování,“ říká Kalčíková.

Mimo ocenění a diplomu získávají vítězové i věcné ceny, jako jsou paměťové karty, mp3 přehrávače, tiskárny či dárkové balíčky od firem působících v oboru výpočetní nebo telekomunikační techniky.

Výzva starosty obce Němčovice Karla Ferschmanna:

"V letošním roce se do jubilejního, desátého ročníku prestižní soutěže webových stránek měst a obcí s názvem Zlatý erb přihlásila řada obcí. Zanedlouho započne pracovat i krajská porota, aby vybrala to nejlepší z přihlášených. Protože jsem měl tu čest být loni porotcem celostátního kola této soutěže a nakonec také i porotcem slovenské verze soutěže ZlatýErb.sk, mohl jsem porovnávat a hodnotit řadu skvělých, ale i velmi podprůměrných webových stránek ve finále obou soutěží. Jsem přesvědčen o tom, že pokud chceme, aby Plzeňský kraj reprezentovaly ty nejlepší weby, které by mohly uspět i mezi finalisty, je nutné, aby krajští porotci použili k hodnocení podobná základní kritéria a měřítka, jaká platí v celostátním kole této soutěže. Pokud se budou v kraji preferovat jiné hodnoty, skončí naše města a obce opět na konci této soutěže.

Loni v celostátním kole obsadily v kraji vítězné Kasejovice desáté místo z patnácti soutěžících, web Hradiště zůstal poslední a stejně tak Vochov se svojí elektronickou službou. To určitě už není náhoda. Ve finále soutěže byl kladen největší důraz především na povinně zveřejňované informace. Tímto testem neprošlo osmdesát procent soutěžících měst a o něco menší procento obcí. Správné informace na toto téma lze najít na webu pro otevřenost veřejné správy www.otevrete.cz. Další "vadou" bylo, když k prohlížení dokumentů úředních desek bylo potřeba instalovat další programy. Důležitým hlediskem byl také bezbariérový přístup na weby, především pro barvoslepé a slabozraké nebo pro tělesně postižené, kteří z různých důvodů nemohou používat myš. Základní chybou je např. pokyn: Vyplňte údaje označené červeně. Grafika webu je již posuzována subjektivním okem jednotlivých porotců a jejich hodnocení má většinou menší bodový koeficient. Určitě však propadly weby, které měly např. bílý text na světle šedém pozadí nebo černý text na pozadí tmavě hnědém. Je třeba mít také na paměti, že titulní stránka není přebal knihy a že sebelepší webová služba, kterou v době své návštěvy porotce hledá a nenajde, je hodnocena tak, jako kdyby neexistovala. Jednoduchá a přehledně uspořádaná titulní stránka to je ta, kde čtenář nalezne rychle potřebné základní informace a to bez zbytečného klikání myší na fotografii obce přes celou stránku, která se vám napoprvé objeví. Pak máte jistotu, že bude častým návštěvníkem vašeho webu. A o to nám přece všem jde. Přeji upřímně všem našim soutěžícím městům a obcím hodně úspěchů."

Autor: Jiří Kokoška

1.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Management - Management Ředitel 25 000 Kč

Řídící pracovníci v průmyslové výrobě vedoucí výrobního střediska. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní náplň:, - celkové řízení svěřeného výrobního provozu a s tím spojenými výrobními procesy, - plnění cílů, plánů a úkolů výrobního střediska v souladu s politikou organizace,, - koordinaci, řízení a sledování efektivnosti svěřených zakázek, - spolupráci s obchodním oddělením na zpracování zakázek dle požadavků zákazníků, - efektivní organizaci a rozdělování činností mezi svěřené zaměstnance, denně zadávat úkoly podřízeným zaměstnancům a vyhodnocovat jejich plnění, - spolupráce s ostatními útvary organizace, Požadavky:, - minimálně ÚSO technického zaměření, - praxe ve strojírenské výrobě , - dokonalá orientace ve výkresové dokumentaci, - práce na PC, MS Office, - německý nebo anglický jazyk výhodou, - řidičský průkaz sk. B, - zájem o další vzdělávání v oboru, - samostatnost, - pečlivost a systematičnost při práci, Nabízíme:, - příjemný kolektiv, - motivující mzdové podmínky, - hlavní pracovní poměr, - 5 týdnů dovolené, - příspěvek na stravování a další podnikové benefity. Pracoviště: Zt metal a.s., Nádražní, č.p. 505, 331 41 Kralovice. Informace: Helena Pašková, +420 373 340 820.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 13 900 Kč

Pomocní kuchaři Pomocní kuchaři. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13900 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pro naši firemní restauraci přijmeme zaměstnance na pozici pomocný kuchař/ka., Náplň práce: , spolupráce při vaření hotových jídel a minutek, a jejich následný výdej., Požadujeme: praxe v kuchyni min.1 rok, schopnost být součástí týmu, pozice je možná i pro absolventy., Nabízíme: HPP, firemní stravování, slevy na partnerské produkty, odměny za doporučení nového zaměstnance, v případě zájmu možnost kuchařských kurzů, školení.. Pracoviště: Restaurace panasonic, U Panasoniku, č.p. 1068, 301 00 Plzeň 1. Informace: Helena Šindlerová-Koubková, +420 378 211 119.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme: , Znalost ovládání vysokozdvižného vozíku. Vazačské a jeřábnické zkoušky (není podmínkou). Časovou flexibilitu. Základní znalost práce na PC (MS Office). Manuální zručnost. Praxe ve skladovém hospodářství vítána (není podmínkou). Řidičský průkaz sk. B. Komunikace NJ/AJ vítána (není podmínkou). Zodpovědnost, samostatnost, pečlivost., , Nabízíme:, Perspektivní zaměstnání ve stabilní zahraniční společnosti. Možnost zvyšování kvalifikace, jazykové kurzy. Finanční ohodnocení dle kvalifikace a zkušeností. Dotované stravování. Doprava z Plzně a okolí Blovic firemním autobusem zdarma. Každoroční nárůst mezd. Interní náborová prémie. Vánoční prémie (50% z platu).. Pracoviště: Prominent systems spol. s r.o., Fügnerova, č.p. 567, 336 01 Blovice. Informace: Jarmila Trojanová, +420 378 227 148.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z papíru. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Nýřany, První kontakt: osobně na adr. Tylova 38, Plzeň - pracovní dny od 9:00 do 14:00 hod.. Pracoviště: Atlanta world, družstvo - nýřany, Dr. Pavla Klementa, č.p. 1082, 330 23 Nýřany. Informace: Lyudmyla Fialová, +420 373 315 179.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Huy Pham tepelně upravuje kov, ze kterého vyrobí šperk.

Od designu nábytku si odskočil ke šperkařství

Ilustrační foto

Hlasujte o nejlepší hospůdku roku 2018

Letní kino v Koterově odpálí ohnivá show skupiny Hellfire

Plzeň - Již popáté vyroste v Plzni v Koterově letní kino a tradičním místem konání bude hřiště za Sokolovnou.

Start! Viktoria začíná na Dukle

Plzeň – Fotbalový národ je na nohou. Startuje nový ročník nejvyšší české fotbalové soutěže, která nese nově název FORTUNA:LIGA. A premiérový zápas obstarají v pátek v Praze od 18.30 hodin na Julisce domácí fotbalisté Dukly, kteří přivítají úřadujícího českého šampiona Viktorii Plzeň.

Blíží se bazar na dýšinské faře

Plzeň - Od pondělí 23. července můžete přispět zachovalými oděvy, obuví, bižuterií, hračkami, knížkami či nádobím dobročinnému bazaru.

Dvě auta bourala na jihu Plzeňska, pomoc přivolal nový systém eCall

Řenče – K vážné havárii u jihoplzeňských Řenčů zamířil i vrtulník.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT