Podle zastupitele a odborníka na energetiku Jiřího Bise (ČSSD) to může za rok znamenat minus až 300 milionů korun. Řekl to při čtvrteční schůzi plzeňského zastupitelstva.

Pro Plzeňskou teplárenskou, nejbohatší městskou firmu, je to nepříjemné oslabení. Jak připomněl Jiří Bis, firma mívala zisky kolem 800 milionů korun a do městské kasy posílala dividendu až 150 milionů korun. „Zisk ale padá, její akcie jsou na třetině," uvedl Bis s dovětkem, že ´byly slavné podniky, po kterých dnes neštěkne pes´.

Konec zlatých časů

Teplárenské peníze městu se už začínají tenčit. „Letos naposledy očekáváme dividendu ve výši 120 milionů korun. V dalších letech je sice výhled výplaty 50 milionů korun, ale je možné, že to bude nižší částka, nebo žádná," potvrdil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas (ČSSD).

Situaci kolem teplárny prý nepomáhá ani prohlášení primátora Martina Zrzaveckého (ČSSD), který pro náš Deník v rozhovoru připustil možnost prodeje části teplárny. „Udělat takové prohlášení je neuvážené," reagoval Bis. Kriticky vůči Zrzaveckému zareagoval i Ludvík Rösch (OPAT). „Vypouštět džina, že bychom teplárnu vůbec prodávali, je chybné. Proč tedy kupujeme vodárnu, když bychom prodávali teplárnu?" ptal se Rösch. Zrzavecký se zastupitelům omluvil s tím, že šlo jen o jeho názor bez jakékoliv politické podpory.

A co bude dál se spalovnou ? Technický náměstek primátora Pavel Šindelář (ODS) řekl, že právníci teď prostudují odůvodnění rozsudku Krajského soudu v Plzni, v němž přišla už postavená dvoumiliardová spalovna na popud ekologických aktivistů už podruhé o stavební povolení. „Uděláme všechno proto, aby se provoz spalovny co nejdříve rozběhl," prohlásil Šindelář. Na mysli měl zejména podání kasační stížnosti.

Bourání nehrozí?

Šindelář odmítl, že by soud mohl vyhovět požadavku aktivistů a nechal stavbu odstranit. „To není žádná černá stavba. Je na pozemcích teplárny a měla všechny potřebné dokumenty. Odstranění stavby nehrozí," je přesvědčen Šindelář.

Než se problém se spalovnou vyřeší, bude se muset vozit odpad na soukromou skládku na Vysoké. Chotíkovská skládka patřící teplárně je totiž už plná a založení další kazety pro skládkování odpadu by stálo asi 120 milionů korun. „Navíc otevření nové kazety není možné ze dne na den, pohybujeme se v měsících a možná letech," prohlásil Šindelář.

Podle primátora Martina Zrzaveckého je možné, že teplárna bude žalovat stát. Jiří Bis připomněl, že spalovna byla připravována sedm let, měla všechna povolení i souhlasná stanoviska EU na půlmiliardovou dotaci. Tu ale nezískala, protože ČR nemá zákon o odpadech. Problém je podle politiků mezi aktivisty a státní správou.

Kromě ohrožené mnohamilionové teplárenské dividendy dojde nejspíš brzo na omezení nejrůznější podpory sportovních či kulturních aktivit z teplárny. „Sponzoring se musí zastavit jako první. To je dopad rozhodnutí tohoto soudu," poznamenal Bis.

Ludvík Rösch zastupitele krotil před silnými slovy směrem k soudcům. „Není taktické kritizovat je v novinách. Oni jsou ti, kteří rozhodují," poznamenal Rösch.