VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sirény se rozeznívají pravidelně už pět let

PLZEŇ - Zkušební tón 61 plzeňských sirén se dnes 3. října v pravé poledne opět rozezní městem. Tentokrát má pravidelná zkouška systému malé výročí. Slýcháme ji totiž každou první středu v měsíci už od října 2002. Mnoho občanů už ji téměř nevnímá a 19 z 20 námi dotázaných Plzeňanů podle zvuku sirény nepozná, jde–li o test funkčnosti nebo o varovný signál. Nejsou si většinou ani jistí, jak by se měli v případě vyhlášení poplachu zachovat.

3.10.2007
SDÍLEJ:

Operační důstojník Jan Šamberger ukazuje, jak se spouští systém varování. Na monitoru se mu objeví například aktivní vysílače v kraji, které spustí sirény v dosahuFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

„Zvuky sirén už téměř nevnímám. Je to moc často, takže například ani u nás na dílně se nad nimi téměř nikdo nepozastaví. Normálně všichni pracují, povídají si a pak za chvíli řeknou, že je to asi zkouška,“ řekl Jan Holub. „Jak se pozná poplach od zkoušky, nevím. Já to poznám podle času. Akorát si nedovedu představit, kdyby se něco stalo první středu ve dvanáct. To by asi nikdo nereagoval,“ svěřila se Marie Dvořáková. „Také to rozeznám jen podle času. Siréna mi připomene, že je klub Augusta Sedláčka. Ten se totiž také schází každou první středu v měsíci,“ řekl Aleš Česal. Jen jeden člověk věděl, že zkušební tón je nepřerušovaný a všeobecná výstraha se ohlašuje tónem kolísavým. Oba trvají 140 vteřin, zatímco požární poplach sloužící ke svolání jednotek požární ochrany je přerušovaný a trvá jen minutu.

„V případě opravdového poplachu by měli jít lidé do domu nebo do sklepa, utěsnit okna a pustit si televizi nebo rádio,“ uvedl mluvčí západočeských hasičů František Vaško.

Oznámení nefukční sirény v průběhu zkoušky je na občanech. „Hasičský sbor na to nemá dostatek lidí, protože v kraji je kolem čtyř set sirén. Takže pokud někde nefungují, měli by to lidé oznámit obecnímu úřadu, a pak zjednáme nápravu,“ řekl vedoucí oddělení ochrany a přípravy obyvatelstva krajských hasičů Pavel Wolf. „Je dobré, že si lidé zvykli na pravidelnou zkoušku a sami hlásí, že u nich nic neslyšeli. Dříve se před každou zkouškou musela dělat rozsáhlá informační kampaň,“ říká Vaško.

V Plzni je celkem rovnoměrně rozmístěná síť 61 sirén. „Z toho je pět elektronických, které jsou opatřeny hlasovým modulem. Takže umožňují zvukovým signálem odvysílat i konkrétní slovní varování nebo to, že proběhla zkouška. Plzeň dbá i na to, aby byly namontovány i v dosahu novější zástavby. Takže třeba na Borských polích je jedna z těch moderních elektronických na univerzitě, další je například na Olympii,“ dodal Wolf.

Zkouška systémů je dálkově spouštěna z operačních středisek jednotlivých hasičských záchranných sborů krajů. „Aktivujeme vysílače, které spustí zvuky sirén v jejich dosahu. Ještě nevíme, jestli budeme sirény spouštět my nebo generální ředitelství. V květnu a v říjnu se totiž obvykle spouští centrálně od nich,“ řekl včera operační důstojník krajského sboru Jan Šamberger.

„Jednotný systém varování a vyrozumění se v ČR buduje od roku 1991. Sirény mohou spustit také obce. Hasičský sbor má v případě potřeby právo vstoupit do sdělovacích prostředků a informovat o nebezpečí obyvatelstvo prostřednictvím televize a rozhlasu,“ uvedl mluvčí generálního ředitelství hasičského záchranného sboru České republiky Petr Kopáček.

3.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

FC Viktoria Plzeň – Red Bull Salcburk 0:5
11

Viktoria dostala ve Španělsku výprask

Snímek pořídili vyšetřovatelé Veřejné bezpečnosti na místě činu, na Dukelském náměstí.

Josef Hlavatý: první následovník Jana Palacha

AKTUALIZOVÁNO

Bouralo se na jihu Plzně, Klatovsku, Domažlicku i Tachovsku

Plzeňský kraj - Nárazy vozidel do stromů, střet tří aut i letecké transporty. V sobotu od rána nehody zaměstnávají záchranku, policii i hasiče.

Nájemci hospod se obcím nehlásí

Klatovsko – Stále bez provozovatele je kulturní dům s hospodou v Chanovicích, obec marně hledá nájemce už od května loňského roku. Podobně jsou na tom od prosince i v Bolešinech, podle starostů jsou za problémy s hledáním provozovatelů rostoucí požadavky a regulace ze strany státu.

Na Košutce vyroste hala, učit badminton bude Petr Koukal

Plzeň - Sportovní aréna by se mohla začít stavět již v příštím roce.

FOTO: U synagogy se objevila chodidla, u divadla ústa

Plzeň – Hned dvě umělecká díla se v tomto týdnu záhadně vyskytla v centru Plzně. Na schodech Velké synagogy se objevilo pět kovových chodidel, poblíž Divadla J. K. Tyla zase ústa.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>