Plzeňská veřejnost byla v úterý večer svědkem prezidentské superdebaty na půdě Filozofické fakulty ZČU. Vítězem téměř tříhodinové debaty se stal Michal Horáček, který si přízeň publika získal prostřednictvím 349 kladných hlasů. Naopak propadák zažil Petr Hannig v podobě 231 negativních hlasů. Rozhodovalo se metodou Demokracie 21, která voličům umožňuje udělit mobilem více pozitivních a jeden negativní hlas.
Potlesk, ale … Nejhlasitějšího potlesku se při začátku akce dostalo Jiřímu Drahošovi. Favorit mezi kandidáty ale nakonec příliš spokojený nebyl, v hodnocení skončil až na čtvrtém místě.
Neuvádím tituly. Naproti tomu muž, který se nazývá bývalým Plzeňákem (bydlel léta v centru města) Pavel Fischer u publika zabodoval a umístil se na druhém místě. Diváci ocenili, když na dotaz, proč neuvádí před svým jménem své vzdělání, zareagoval slovy: „Já jsem třeba rytíř, ale to nepoužívám. Neuvádím své vzdělání, protože si myslím, že je důležitější co přináším a ne to co mám před nebo za jménem.“
Neúspěšný bavič. Zkušený politický harcovník Mirek Topolánek působil v debatě fundovaně a uvolněně. V okruhu, který se týkal postojů k Rusku a Číně se vyslovil jasně: „Já bych nezávislost za pandu v zoo nevyměnil.“ Pohotové odpovědi mu ale u publika příliš nepomohly, umístil se až na předposledním místě.
O něm bez něj. Jediný z kandidátů, který se debaty nezúčastnil, byl současný prezident. Přesto nebo právě proto byl Miloš Zeman často skloňován, i díky tomu, že jedním z probíraných okruhů bylo hodnocení českých prezidentů. Kriticky se k němu vyjádřil i úterní vítěz Michal Horáček: „Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost produkuje bouráky, kteří vyhrávají soutěže a učí ostatní. Když to vyhráli Slováci, Kiska si je pozval a oslavoval je, zatímco náš prezident je vždy ignoroval.“