Obě strany sporu, které spojuje areál známého zámku v jihoplzeňských Žinkovech, se shodnou asi jen v jednom – znají řešení, jež by pro ně bylo ideální. Ale tím to končí.

Zámek je od loňského podzimu soukromý, jeho majitel si v něm už nepřál pořádat akce pro veřejnost, o nichž se přitom kdysi mluvilo, nechal ho oplotit a nechal ho hlídat.

Jenže areálem nadále vede cesta, která patří městysi Žinkovy. Využívají ji místní lidé bydlící na druhé straně rybníku Labuť, u něhož zámek stojí, i turisté a klienti sportovního centra.

Městys by si proto přál, aby cesta nezanikla, majitel zámku chce opak. „Vlastník se o to určitě snažit bude," míní starosta Karel Řežábek.

Podle vlastníka, který zámek od roku 2007 průběžně opravuje, je ale jednání pochopitelné.

Zástupce vlastníka zámku v článku nechtěl být jmenován, neboť článek prý vyvolá na negativní domněnky. Sama obecní komunikace vedoucí přes soukromý pozemek je podle něj nesmysl. Kdokoliv by totiž po ní jel, nesměl by po zastavení prakticky vystrčit nohu z auta.

Zámek má navíc problémy s neukázněnými lidmi, kteří nerespektují zákazové cedule a auty najíždějí až k němu. Minulý týden už jeden takový případ musela řešit policie.

Vlastník zámku se proto chová jako každý jiný vlastník soukromého pozemku, který si nepřeje, aby mu přes jeho parcelu chodili lidé nebo jezdila doprava.

Zákazová tabule u zámkuZákazové tabule se objevily v okolí památky. Lidi upozorňují, že pozemek je soukromý, že při kontaktu s hlídacími psy nemají utíkat nebo zvedat ruce, ale počkat na ostrahu nebo volat policii. Ohlášené návštěvy vjet mohou, ale z vozu také nemají vystupovat – mají zatelefonovat člověku, který je přijde vyzvednout.

Taková jsou pravidla.

Místní tyto tabule zaskočily. „Co to znamená, že se můžete setkat s hlídacími psy? Děti po té cestě chodí do školy," říká Vanda Topinková, jejíž rodina má na protějším břehu žinkovského rybníku domek.

Stejně jako vlastníci dalších nemovitostí mají věcné břemeno, díky němuž mohou k přístupu ke svým domkům používat most vedoucí přes rybník a dále také obecní cestu zámeckým areálem.

O toto právo nepřijdou, ačkoliv pozemek mostního tělesa se brzy stane samostatnou parcelou a někdo by ten dojem mít mohl. Věcná břemena na něm zůstanou taková, jaká jsou nyní.

Ale jak dlouho? Žinkovský starosta se domnívá: „Je jasné, že se vlastník bude snažit, aby o ně přišli. Ale to si nepřejeme. Je to vhodná přístupová cesta ke škole a ke sportovnímu areálu. Nebýt jí, museli by se tam ti lidé dostávat oklikou přes silnici na Klatovy," říká.

Vlastník zámku sice poukazuje na to, že územní plán Žinkov počítá s možností výstavby další komunikace, která by domky za rybníkem spojila s městysem jinak, ale to by podle starosty nic nevyřešilo. „Přístup na druhou stranu rybníka by ta cesta prostě nezajistila," dodává starosta s tím, že ho chování vlastníka mrzí, protože se mu obec vždy snažila vyjít vstříc. „Podle nás by bylo ideální řešení, kdyby areálem vedla jasně ohraničená cesta, po níž by se dalo chodit. Místní i návštěvníky zámek stále zajímá, je to atraktivní místo. A kdyby si ho nemohli ani prohlédnout, byla by to velká škoda," míní.

Šrafovaně je vyznačena cesta vedoucí od domků a chat po mostu přes žinkovský rybník k základní škole, u níž se nachází například také domov klidného stáří a Sportcentrum. Černá čára vyznačuje komunikaci, která existuje pouze v územním plánu městyse