Předcházející článek po odkliku zde.

Hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann:

"Rozhodl jsem se k dnešnímu dni oznámit, že se nebudu ucházet o znovuzvolení hejtmanem Plzeňského kraje v krajských volbách na podzim letošního roku. Dospěl jsem k přesvědčení, že dodržím svá slova, že výkonné funkce v politice by měly být časově omezeny na dvě po sobě jdoucí funkční období, tak jako je tomu v mnoha demokratických zemích. Chtěl bych též odejít včas a „přestat v nejlepším“. Nemohu ale také, s ohledem na svá vyjádření pro tisk z konce loňského roku, ani zastírat, že podpora mé případné opětovné kandidatury na pozici hejtmana kraje ze strany vedení Občanské demokratické strany v Plzni není taková, abych mi umožnila se o ni znovu ucházet.

Chtěl bych u příležitosti tohoto svého prohlášení poděkovat všem svým spolupracovníkům, přátelům a všem těm, kteří při mně stojí a stáli. Jsem přesvědčen, že za sedm let se nám společně podařilo vybudovat v Plzeňském kraji fungující instituce bez toho, abychom se zadlužovali či budovali „pomníky“ za peníze daňových poplatníků. V této práci a v tomto směru chci pokračovat až do konce tohoto volebního období.

Přeji Občanské demokratické straně v Plzni a v Plzeňském kraji, aby na kandidátní listinu pro nadcházející krajské volby vybrala ty nejlepší a nejdůvěryhodnější kandidáty a aby v krajských volbách obhájila pozice ODS v Plzeňském kraji a pokračovala v námi započaté cestě. Přeji si, aby se totéž podařilo ODS v celé republice v podzimních krajských i senátních volbách.

Mám samozřejmě tip na příštího hejtmana, ale říkat ho nebudu, protože si nejsem jistý, jestli bych mu tím pomohl nebo uškodil.

Uvažuji o kandidatuře do voleb do Evropského parlamentu."

Šéf ODS v Plzni Miroslav Levora:

"Před místním sněmem na Slovanech jsme se v neděli s Petrem Zimmermannem dohodli, že nebude na podzim kandidovat do krajského zastupitelstva a tedy na hejtmana Plzeňského kraje. Chceme ho totiž prosadit jako kandidáta ODS v kraji na post evropského poslance, přičemž volby do Evropského parlamentu se mají konat na jaře příštího roku. Pan Zimmermann si je vědom toho, že není ideální začít nové volební období jako hejtman a po pár měsících rozdělanou práci opustit a odjet do Bruselu. Petra Zimmermanna chceme nominovat jako kandidáta do Evropského parlamentu, protože nechceme v této volbě skončit neúspěchem jako minule. Za kraj jsme nominovali sice kvalitního člověka s výbornými jazykovými schopnostmi pana Zdeňka Vostrackého, ale ten nebyl příliš známý. Současný plzeňský hejtman splňuje i tento parametr a má šanci projít sítem ODS, aby byl nominován do eurovoleb. O tom rozhoduje celorepublikový sněm ODS. O lídrovi ODS do krajských voleb rozhodnou místní, oblastní a posléze regionální sněm, který se koná koncem února.

Já budu navrhovat, aby se lídrem kandidátky stal primátor Plzně Pavel Rödl. Už jsem s ním hovořil a on mi řekl, že je ochoten kandidaturu přijmout. Samozřejmě mohou mít své návrhy i jiné organizace v kraji, například Domažlicko, kde je schopná parta, nebo jiné. V případě, že se hejtmanem stane Rödl, nedokáži tak dopředu odhadnout, kdo by mohl být místo něj primátor. To ukáže ten rok do voleb. Asi by to měl být někdo ze současného vedení, aby znal detailně rozdělanou práci. V úvaze je Marcela Krejsová nebo Petr Rund, který je schopný, i když toho má hodně a zvyká si na nápor práce.

Mluví-li někdo v souvislosti s hejtmanským křeslem o ženě, nebudu jeho výroky vyvracet. ODS má ve svých řadách schopné ženy. Je ale třeba, aby byly i dost známé. To je zatím jen Marcela Krejsová a Olga Kalčíková."

Primátor Plzně Pavel Rödl:

"Je pravda, že jsem nabídku ucházet se o první místo v kandidátce dostal a přijal jsem ji. Uznávám, že není úplně šťastné odcházet od rozdělané práce z magistrátu, ale tato práce je prací více lidí, kteří mají představu, jakým směrem směřujeme, a dokáží mě určitě zastoupit, ať už se jedná o kolegy radní nebo zastupitele, i když ti pravda znají problematiku trochu méně. Ale do voleb je ještě skoro rok. Bavit se teď o mém působení na kraji a o novém primátorovi je ještě předčasné."

Osoba známá poměrů v ODS a ve vedení města, která ale nechtěla být jmenována:

"V kuloárech se mluví, že ODS chce proti Miladě Emmerové nominovat ženu a že to bude Marcela Krejsová. To je i logické. Protože povýšit Krejsovou by pomohlo k lepším vztahům mezi jednotlivými klany v plzeňské ODS."

Náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL):

"Není úplně vhodné odcházet z takového postu během volebního období. Pavel Rödl má nějaký koncept a představu, jak své plány během volebního období naplnit, ale když to období nedokončí… Na druhou stranu ale záměry radnice nedělá člověk, ale volební program, který s Rödlem neodejde. Uvidíme."

Nejpravděpodobnější lídr ČSSD do krajských voleb Milada Emmerová:

"Rozhodnutím Petra Zimmermanna jsem zaskočená. Byla jsem si jistá, že budu kandidovat proti němu. V něm jsem měla jistotu korektní a neútočné předvolební kampaně. Navíc jsme oba lékaři, takže jsme mohli otevřít nějaká společná témata, především zdravotnictví. Možná to vypadá, že jsem zklamaná, ale jsem spíše překvapená. Strategii proti Zimmermannovi jsem si nepřipravovala. Ještě mě nejsem definitivně zvolená, tak to bylo předčasné."