Šumavský Churáňov včera hlásil rekordních 11,7 stupně. Teploty šplhaly vysoko i jinde. „To se sněhu sotva dočkáme. Nám by ale stačilo, kdyby alespoň v noci mrzlo. Máme poměrně silná děla na zasněžování. Když začne mrznout, jsme schopni do dvou dnů zahájit provoz," říká majitel Aktivity parku Kocourov na Klatovsku Vladimír Hájek.

V letošním roce své návštěvníky Kocourov ještě nepřivítal. Přitom loni se tam lyžovalo už od 25. listopadu. „Pak přišla vánoční obleva, ale od 18. ledna se lyžovalo znovu a to téměř až do Velikonoc," popisuje loňský rok v areálu jeho majitel. Vedle lyžařského areálu je i penzion Brusinka. I ten je v zimě závislý na milovnících lyžování. Využívají ho především různé lyžařské kurzy. „Letos nám odříkají. Co by tu také dělaly," dodal Hájek.

Vše je připraveno i ve Ski areálu Nezdice na Šumavě. Ani tam se letos ještě žádný lyžař z vršku nesvezl. „Jsme na tom stejně jako areály v Kocourově, Hartmanicích a nebo v Javorné. Na sníh čekáme. Areál nás stojí peníze. Máme tu závazky, které se musí plnit ať sníh je či nikoliv. Musíte platit revize, školení zaměstnanců a další výdaje. Podmínky pro provozovatele lyžařských areálů jsou rok od roku přísnější. Zatím nám příjmy z tržeb v pokladně chybí," zlobí se Josef Hlaváč, předseda SK Nezdice.

Velký propad v tržbách i v návštěvnosti má také Penzion Na Podlesí v obci Javorník u Kašperských Hor. „Hotel je v zimě závislý na zimní turistice a na lyžařích. Letos jsme ale téměř prázdní. Lidé ale věří, že sníh jednou napadnout musí, a tak na únor už nějaké rezervace jsou a na březen také. Snad se situace zlepší. Stojí nás to peníze. Tak špatnou sezonu jsem ještě nezažil," potvrdil provozní vedoucí Penzionu Na Podlesí Richard Jirouš. 

Ještě vůbec neměli o letošní zimě otevřeno na sjezdovce v Přimdě na Tachovsku. „Když napadl první sníh, jen jsme vyzkoušeli, jestli všechno funguje," řekl Deníku Josef Langmajer.

Od té doby se na svahu pod Přimdou nelyžovalo. „Mrzí nás to, že sníh není. Příprava znamená výdaje – revize zařízení, jejich vyzkoušení, terénní úpravy, sjezdovka se musí pravidelně sekat. Na to i další věci by se mělo provozem zpětně vydělat, ale letos se zatím vložené prostředky nekompenzovaly," uvedl Josef Langmajer.

Lyžuje se jen v horních polohách Šumavy, i tam ale jen omezeně.

Špičák? Návštěvnost 40 procent

V největším areálu v západní části Šumavy na Špičáku jsou otevřeny jen dvě sjezdovky. Podle provozního ředitele Ski&Bike Špičák Vladimíra Kasíka na nich jezdilo v sobotu kolem 550 lidí, v neděli zhruba 400 lyžařů. „To je asi 
40 procent obvyklých návštěvnických čísel," přiznává Kasík, který ale dodává, že zima je zatím sotva v polovině a na hodnocení je tedy brzy.

Velmi špatně hodnotí tuto zimu Hana Königová z plzeňské půjčovny König surf. „Ruší se víkendové školičky, školní týdenní kurzy se přesouvají na začátek března. Takovou mizérii pamatuju naposled v roce 2008," říká Königová. Pokud bude v první polovině března sníh, budou mít v půjčovně problém. Na konci týdne, na který školy přesouvají pobyty na horách, začínají i plzeňské jarní prázdniny. „Lidé si tak budou chtít půjčit vybavení už v pátek – budeme ho mít málo," bojí se.

Rezervace a výpůjčky nyní neruší jen ti, kteří jezdí do ciziny. „Ale ani tam nejsou podmínky dobré. Vybavení se nám vrací od bláta, ve vázání je tráva a dá mnohem víc práce dát to všechno do pořádku," doplňuje majitelka půjčovny. Sama už příliš nevěří, že letos ještě pořádné sněžení a bílá zima přijdou.

Meteorologové ale zatím flintu do žita neházejí s tím, že zima se zkrátka musí projevit. Se začátkem týdne přijde ochlazení. „Několik centimetrů by na horách mohlo nasněžit během úterý. Ve středu by mělo sněžit po celém kraji vyjma plzeňské kotliny," podotkl plzeňský meteorolog Ivo Bohmann s tím, že teploty se na horách budou pohybovat i přes den do nuly, sníh by tedy mohl vydržet. Druhá polovina týdne však bude na srážky znovu skoupá.