„Možná to bude znít neskromně, ale myslím, že se naše francouzské miniturné podařilo. Všude, kde jsme vystupovali, jsme dokázali diváky zapojit, několikrát přišel i potlesk vestoje,“ říká sbormistryně Žihelského smíšeného pěveckého sboru Martina Rambousková. Soubor ze severního Plzeňska, který vznikl v roce 2009, uvedl začátkem července čtyři koncerty v Provence.

Letos byli Žihelští jako jediný český zástupce velkých sborů pozváni na mezinárodní festival pěveckých sborů, který se v jižní Francii koná již několik desítek let. Měli tak možnost slyšet i další sbory. S kanadským, švýcarským, americkým či francouzským se na pódiu vystřídali při slavnostním zahájení festivalu 7. července ve městě La Seyne-sur-Mer. „Na závěr jsme všechny sbory společně zazpívaly známou píseň Oh, Happy Day,“ popisuje kapelník a klávesista Jiří Bláha.

Sbor, který zpravidla koncertuje před Vánoci, přivezl do Francie směsici českých písní – od Stromů od dvojice Svěrák – Uhlíř přes folkovou Lípu od sourozenců Ulrychových až po směs hitů z klasické české pohádky Což takhle svatba, princi?. „Velký úspěch měla svižná píseň Včelín od skupiny Čechomor nebo cover verze slavných šlágrů Hey Jude nebo The Lion Sleeps Tonight. Jako perličku jsme si připravili i dva hity ve francouzštině. Místní se vždycky přidali a zpívali s námi,“ doplňuje Bláha.

Ovšem také Francouzi dokázali překvapit, zejména vstřícností a zájmem. „Hned při prvním koncertu v městečku Vins-sur-Caramy nám tamní sbor vyrazil dech. Violoncellistka se naučila hrát českou hymnu, sbormistryně divákům řekla, o čem je, a pak jsme ji zazpívali. To bylo dojemné,“ vzpomíná Martina Rambousková.

Sbor vystupoval v kostele, na zámečku, ale také pod širým nebem přímo na břehu moře v přístavu. Ve Vins-sur-Caramy a Le Luc zazpíval vždy místní sbor a až poté Češi. A Francouzi, ačkoli většině písní nerozuměli, nešetřili potleskem a chválou. „Bylo to fantastické. Ze sboru je cítit radost, s níž zpívají. Jejich vystoupení je energické a pro nás hodně inspirativní,“ zhodnotila vystoupení v Le Luc Chantal Lustro, členka místního sboru, který zpívá především sakrální písně.

Koncerty se konaly vždy večer od 21 hodin, přes den byl tedy čas i na výlety. Sboristé navštívili například přístav Cassis a národní park Calanques, pláže v Nice nebo noční Saint-Tropez, kde se natáčely slavné četnické komedie s Louisem de Funèsem. „Chvílemi to bylo náročné, všichni jsme byli unavení, ale jsem na sbor pyšná,“ říká sbormistryně.

Po letním miniturné v jižní Francii čeká sbor tradiční předvánoční série koncertů. Žihelští zahrají například v Manětíně, Plasích, v Anníně na Šumavě, v Radnicích nebo v Chyši.